Węże dla najgorszych filmów

[2015-04-03 16:20:15]

W środę 1 kwietnia odbyła się w Warszawie oficjalna gala finałowa anty-nagrody Węże, którą „nagradzane” są najgorsze polskie filmy. Bezkonkurencyjny okazał się obraz Obce ciało w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

Film Zanussiego zgarnął aż sześć statuetek. Za scenariusz i reżyserię (obie nagrody dla Zanussiego), za żenujący film na ważny temat, za występ poniżej talentu (dla Agnieszki Grochowskiej), za najbardziej żenującą scenę (zabawy z pejczem i męskimi prostytutkami). Do twórców filmu, z których nikt nie pojawił się na gali, popełzał również Wielki Wąż, nagroda za najgorszy film roku 2014.

Węże dla najgorszych aktorów otrzymali Borys Szyc (za rolę w filmie Dżej, dżej) i Barbara Kurdej-Szatan (Dzień dobry, kocham cię!). Wśród innych wyróżnionych znalazły się m.in. pocałunek wśród kul (Miasto 44 – jako najlepszy efekt specjalnej troski) oraz plakat reklamujący film Karol, który został świętym (najgorszy plakat).

Obce ciało to polsko-włoska produkcja opowiadająca historię pary młodych katolików, której drogę do szczęścia przecinają niewyżyte korporacyjne harpie. Film od początku wzbudzał kontrowersje – reżyser skarżył się włoskiej prasie, że „w Polsce produkcję filmu zablokowało skrajne skrzydło feminizmu”. Jednak Polski Instytut Sztuki Filmowej wyłożył na Obce ciało 2 mln 200 tys. złotych. Na fatalne recenzje Zanussi zareagował atakiem na "niekompetentnych krytyków", a prawicowe i katolickie media chwaliły jego dzieło za „opowiedzenie się za wartościami”.

- Mimo najszczerszych chęci, nie dostrzegamy w Obcym ciele obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny – napisała w uzasadnieniu kapituła Węży.

Tegoroczna edycja Węży była czwartą edycją tej anty-nagrody. Stworzona na wzór amerykańskiej Złotej Maliny przez krytyka filmowego Kamila Śmiałkowskiego, swą nazwę czerpie z tytułu filmu Marka Piestraka Klątwa Doliny Węży, polsko-radzieckiego horroru przygodowego z 1987 r.

Grafika: Plakat filmowy


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku