Służby mundurowe chcą podwyżek i grożą protestami

[2015-07-13 12:40:22]

Międzywojewódzki Komitet Protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zwrócił się do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o pilnego przyjęcia stanowiska w sprawie postulatów zawartych w Petycji skierowanej do Pani Premier w dniu 11 czerwca 2015 r.

Komitet Protestacyjny 7 lipca spotkał się w tej sprawie z Minister Spraw Wewnętrznych i Wiceministrem Sprawiedliwości. Jednak spotkanie nie przyniosło odpowiedzi na pytania, w jaki sposób Rząd zamierza rozwiązać najważniejsze problemy środowiska służb mundurowych.

Minister Teresa Piotrowska poinformowała wprawdzie o przyszłorocznych planach podwyżek dla funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych podległych resortom Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, ale nie pojawiły się żadne konkrety co do wysokości planowanej regulacji. Pojawiły się natomiast informacje, z których wynika, że kwoty bazowe, kształtujące uposażenia funkcjonariuszy w 2016 r. pozostaną na poziomie z roku 2009. Nie będzie też w bieżącym roku podwyżki zapowiedzianej przez Premiera Donalda Tuska. Niepokojącą informacją są też bardzo skromne plany związane z programami modernizacji w poszczególnych służbach mundurowych. Obawy środowiska budzi zarówno niewystarczająca skala inwestycji i zakupów sprzętu, jak i brak modyfikacji siatki płac, przy czym w Służbie Więzienne nie przewiduje się żadnych tego typu planów.

Komitet Protestacyjny oczekuje, że 14 lipca Rada Ministrów przyjmie stanowisko, które tysiącom polskich policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej i pracownikom tych służb przywróci nadzieję na lepsze jutro i zaufanie w solidność organów Państwa Polskiego.

Jak piszą związkowcy „chcąc dobrze wypełniać swoje obowiązki służbowe i skutecznie dbać o bezpieczeństwo naszych obywateli, mamy prawo oczekiwać, że poprawa sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w naszym kraju wpłynie również na poprawę warunków służby oraz sytuacji ekonomicznej naszych rodzin”.

Podsumowując swój list, związkowcy z policji ostrzegają, że brak woli działania ze strony rządu może doprowadzić do zaostrzenia konfliktu. „Prosimy o podjęcie decyzji, które sprawią, że nie będziemy musieli protestować na ulicy!”

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku