Nowy numer "Bez Dogmatu": Wyroby demokratyczne

[2016-01-15 22:15:08]

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym (106.) numerem kwartalnika kulturalno-politycznego "Bez Dogmatu". Tym razem zawiera on trzy bloki tematyczne.

Blok pierwszy ("Wyroby demokratyczne") poświęcony jest bieżącym wydarzeniom politycznym. W trzech tekstach otwierających numer Piotr Szumlewicz, Michał Kozłowski oraz Piotr Rymarczyk szukają przyczyn porażki lewicy w październikowych wyborach parlamentarnych. W dalszej części Wiktor Rusin opisuje fenomen "zamulania światopoglądowego" – zjawiska polegającego na prowadzeniu debaty publicznej w sposób zacierający klasyczne podziały polityczne. Aktualnej sytuacji w Polsce poświęcony jest również tekst Złe wychowanie Anny Małyszko, w którym ukazane zostają związki między polskim systemem edukacji a preferencjami wyborczymi społeczeństwa. Do obecnych dyskusji politycznych w Polsce nawiązuje także artykuł Sądy arbitrażowe. Ciemna strona TTIP, CETA i innych porozumień handlowych Bogumiła Kolmasiaka, w którym autor opisuje niebezpieczeństwa związane z Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu. W ostatnim tekście pierwszego bloku Michał Kozłowski omawia rzekome związki między terroryzmem i imigracją oraz zauważa, że muzułmanie – jako grupa społecznie i ekonomicznie słabsza, a dziś szczególnie zagrożona – powinni stać się przedmiotem szczególnej troski ze strony lewicy.

Blok drugi ("Proletariat") poświęcony jest tematyce związków zawodowych i sytuacji materialnej polskich pracowników. W tekście Polska klasa pracownicza – ekonomiczne warunki życia Dawid Kański przedstawia sytuację na polskim rynku pracy i przekonuje, że znacznie odbiega ona od obrazów prezentowanych przez polityków i media głównego nurtu. W dalszej części Piotr Szumlewicz kwestionuje niektóre mity dotyczące związków zawodowych, zaś Teofil Szpara opisuje warunki pracy w Centrum dystrybucji firmy Amazon w Sadach pod Poznaniem.

Blok trzeci ("Dzieje grzechu") otwiera obszerny wywiad Michała Siermińskiego z Janem Tomaszem Grossem. Rozmowa dotyczy przede wszystkim awantury związanej z niedawnymi słowami historyka, że "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców". Autor Złotych żniw nie tylko uzasadnia swoją tezę i komentuje szereg zarzutów, które pojawiły się po publikacji jego wypowiedzi w niemieckich mediach, lecz także przekonuje, że obecne postawy polskiego społeczeństwa wobec uchodźców są związane z Holocaustem. W kolejnym tekście Dariusz Łukasiewicz krytycznie przedstawia współczesną polską historiografię sarmatyzmu i szuka jej związków z neoliberalizmem. W ostatnim artykule numeru Dominika Sitnicka pokazuje, że seksbiznes – nawet jeśli wiąże się z bajońskimi sumami płaconymi przez uprzywilejowanych bogaczy – zawsze idzie w parze ze stosunkami dominacji. Prowadzi to autorkę do tezy, że prowadzące luksusowe życie prostytutki nie powinny stawać się przedmiotem klasowego gniewu.

"Bez Dogmatu" do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie "Książka i Prasa" (e-mail: redakcja@iwkip.org). Gorąco polecamy!

Michał Siermiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku