Węgry: TISZA wygrała z Fideszem Orbána (akt.)
[2026-04-12 20:49:18]
![]() 12 kwietnia odbyły się na Węgrzech wybory parlamentarne, kolejne po 16 latach nieprzerwanych rządów Viktora Orbána. Głównymi rywalami był Fidesz dotychczasowego premiera, bazujący na hasłach nacjonalistycznych i prawicowo-populistycznych, który cztery razy pod rząd wygrywał wybory w latach 2010-2022 oraz TISZA Pétera Magyara, byłego dysydenta z Fideszu, która jest partią prounijną o charakterze centroprawicowym. Frekwencja była rekordowa i osiągnęła niemal 80% uprawnionych do głosowania. Po przeliczeniu 98,93% głosów prowadzi TISZA z wynikiem 53,16% w stosunku do 38,61% osiąganych przez Fidesz-KDNP i 5,63% przez skrajnie prawicowy ruch Mi Hazánk (Nasza Ojczyzna). Centrolewicowa Koalicja Demokratyczna (DK) uzyskała jedynie 1,10% poparcia (70.298 głosów). Natomiast lista Węgierska Partia Pracujących-SZOLIDARITÁS - 0,07% (4187 głosów). Do wyników ostatecznych i podziału mandatów wlicza się też wyniki ze 106 okręgów jednomandatowych. Po połączeniu głosowania na JOW i listy partyjne rozkład mandatów wygląda następująco: TISZA 141, Fidesz-KDNP 52, Mi Hazánk 6. Do większości konstytucyjnej potrzeba 133 mandatów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Cień ewangelikalnego fundamentalizmu
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Toksyny idei narodu wybranego
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dekadencja
- Cisza krzyczy: Jak Instytut Narutowicza promuje Grzegorza Brauna, czyli czego nie kuma Przemysław Wi
- Pod prąd!: Stabilizator Czarzasty
- Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
?







