Mélenchon wystartuje w wyborach prezydenckich

[2026-05-05 07:51:49]

Jean-Luc Mélenchon, lider lewicowej Francji Nieujarzmionej, zapowiedział swój start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. 74-letni obecnie polityk kandydował już w 2012, 2017 i 2022 r.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2022 r., Mélenchon znalazł się po pierwszej turze na trzecim miejscu, za liderką skrajnej prawicy Marine Le Pen i ubiegającym się o reelekcję prezydentem Emmanuelem Macronem. Nie wszedł do drugiej tury, ale zdobył prawie 22 proc. głosów, a od Le Pen dzieliła go różnica 422 tys. głosów.

O tym, że będzie kandydował Mélenchon poinformował w telewizji TF1. Decyzja ta była oczekiwana, chociaż w 2022 r. polityk sugerował, że przekaże pałeczkę nowej generacji.

Deklaracja lidera LFI jest niekorzystna dla innych polityków lewicy, którzy liczyli na wspólnego kandydata całej lewicy, wyłonionego w prawyborach. Na rok przed wyborami żaden z lewicowych kandydatów nie dorównuje w sondażach popularności politykom skrajnej prawicy.

Termin wyborów nie został jeszcze oficjalnie wyznaczony. Druga, ostatnia kadencja Macrona dobiegnie końca 13 maja 2027 r. Zgodnie z konstytucją wybory powinny odbyć się na 20 do 35 dni przed tym terminem, co oznaczałoby kwiecień 2027 r. Dziennik „Le Monde” uznał ok. 20 polityków za potencjalnych kandydatów.


PAP, red. WCh



fot. Wikimedia Commons, CC BY 4.0


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.


?
Lewica.pl na Facebooku