Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Radosław S. Czarnecki: Popandemiczne refleksje

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Jest Autor znanym powszechnie specjalistą od odkrywania Ameryki.

To, o czym pisze Autor, jest od dawna znane a pandemia jedynie wyostrzyła problem.
A gdzie jakieś propozycje?

autor: tarak, data nadania: 2021-03-13 17:46:49, suma postów tego autora: 3226

Niestety tak.

Niestety, kreślone scenariusze są bardzo prawdopodobne. Ale dorzucić należy jeszcze dwa elementy. Po pierwsze wpływ zmian klimatycznych. Przyczynią się one do gwałtownego wzrostu presji migracyjnej na linii Południe - Północ, wywracając dotychczasowe systemy społeczne. Po drugie dehumanizacja istoty ludzkiej, osłabianie potrzeby i zdolności do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków - za sprawą wszechobecnej Sztucznej Inteligencji. A wszystko to zmusza do głębokiej refleksji: co wobec tych zagrożeń oznacza termin LEWICA? kogo uznać należy za lewicę XXI wieku? Czy nowa lewica zdoła wypracować na czas swoją alternatywę?

autor: preux, data nadania: 2021-03-17 00:53:09, suma postów tego autora: 8

.

1. (Osobiście). Nigdy nie miałem wątpliwość co do p-L-andemii. Od pierwszej sekundy. Dlaczego? A dlaczego miałbym IM wierzyć? "Im" to znaczy tym, którzy ową p-L-andemię zaordynowali.

2. Jak już kiedyś mówiłem. Taka wojna wydana ludzkości w sumie i tak chyba lepsza niż te dotychczasowe (konwencjonalne, jak np. WW2, WWW1 czy wojna poloponeska).

3. Oni mają gotową instrukcję. Orwell. Rok 1984. Nb. zastanawiam się, czy ten cały Orwell pisał toto jako przestrogę czy też właśnie jako instrukcję. Bo sorry, ale moim zdaniem temu człowiekowi dobrze z oczu nie patrzy (@vc, nie bierz tego dosłownie).

4. 20:80. Tak. To jest możliwe.

5. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Kiedyś byłem jego zwolennikiem. Teraz nie. Krótko. Prawdopodobnie miałoby to wyglądać tak, że najpierw by ludziom wszystko odebrali. Pozbawili własności. Obrócili w proli z Roku 1984.

6. Także fizycznie pozamykali. W jakichś tam granicach. Jakich? Bez różnicy. Może to być państwo. Może być gmina. Albo i jakaś powiedzmy wspólnota mieszkaniowa.

7. Teorie spiskowe? Oczywiście. W sumie to większość rzeczy na świecie nie wygląda tak jak jest to oficjalnie przekazywane. Za wieloma wydarzeniami w dziejach kryją się różne inne. Niedostępne ogółowi. Czyli to co nosi miano spisków. Jednym z tego przykładów jest zjednoczenie Włoch. Którego nb. dziś obchodzimy rocznicę (proklamowanie Królestwa 17.03.1861).

8. Lewica? Jej w tym miejsce. Takie jak zawsze. Lewica to część Systemu. A poza tym lewicy blisko do totalu. By nie powiedzieć, że total (totalizm i totalitaryzm) to część jej wizji świata. O ile nie fundament. Inna rzecz, że niektórzy na lewicy pewnie liczą na załapanie się do owych 20. I myślę, że niektórzy mają na to widoki.

autor: motyl, data nadania: 2021-03-17 19:09:37, suma postów tego autora: 2165

@ motyl

Jaką instrukcję?! Orwell nie był przecież ani przez chwilę zwolennikiem totalitaryzmu! Czyżbyś, jak jakiś korwinista, socjalizm utożsamiał z totalitaryzmem?

Skoro po raz kolejny powołujesz się na Orwella, to poczytaj sobie o nim. To naprawdę nie boli. Możesz też przeczytać choćby fragmenty jego "W hołdzie Katalonii". To nie jest grube tomiszcze. Coś w rodzaju wspomnień. Dasz radę.

autor: V.C., data nadania: 2021-03-17 21:54:14, suma postów tego autora: 1123

@vc 17 marca

"w hołdzie katalonii". znam. omawialiśmy na ćwiczeniach z historii powszechnej na zdaje się czwartym roku. zresztą czytałem też wcześniej jakieś fragmenty w takim periodyku "lewą nogą". nic specjalnego. z jakichś jednak względów bardzo rozpropagowane. nb. często wracam do przeczytanych książek. między innymi tych z czasów studiów. niejednokrotnie stale tych samych. np. niedawno po raz nie wiem już który poczytałem sobie (nb. nadmienioną w mym poprzednim poście) "wojnę peloponeską" tukidydesa. ale "w hołdzie katalonii" do tych czytelniczych powrotów nie zalicza się. to już prędzej coś jakoś tam zbliżonego mianowicie "dziesięć dni, które wstrząsnęły światem" (john reed). a tak w ogóle wracając na moment do orwella. gość musiał moim zdaniem mieć jakieś (że tak powiem) odchyły, by wymyślać takie sceny jak w "roku 1984".

autor: motyl, data nadania: 2021-03-18 08:44:26, suma postów tego autora: 2165

Dodaj komentarz