Turkmenistan: Raporty organizacji międzynarodowych

[2006-05-04 12:40:00]

Dwie organizacje broniące praw człowieka, Human Rights Watch i International Crisis Group, skrytykowały we wspólnym raporcie zamiar przywrócenia porozumienia handlowego między Unią Europejską, a Turkmenistanem.

Za przywróceniem umowy, zawieszonej w 1999 roku z powodu łamania przez Turkmenistan praw człowieka, opowiedziały się 21 marca komisje spraw zagranicznych i handlu w Parlamencie Europejskim.

Przeciw decyzjom komisji parlamentarnych opowiedział się deputowany niemieckiej Partii Zielonych Cem Ozdemir, który stwierdził, że UE stosuje podwójne standarty wobec różnych reżimów. To duże złoża gazu tłumaczą różnicę w polityce UE wobec Turkmenistanu i Białorusi - dodał.

Farad Tukhbatullin, turecki działacz walczący o przestrzeganie praw człowieka, skomentował te sytuację następująco: Białoruś jest dyktaturą, ale opozycja demokratyczna ma szansę, choć ograniczoną, na wyrażanie swoich poglądów, tworzenie ruchów politycznych i uczestniczenie w wyborach. Na Białorusi rząd skazuje ludzi na 12 do 15 dni wiezienia; w Turkmenistanie jest to 12 do 15 lat.

Swoje oburzenie wyraziły także Helsinki Federation for Human Rights, Turkmen Initiative for Human Rights oraz przedstawiciele opozycji turkmeńskiej.

Jak informuje serwis Eurasianet sprawujący dyktatorską władzę w Turkmenistanie Saparmurat Nijazow dysponuje wielomiliardowym funduszem, którego środki idą na kult jego jednostki.

Informacje na ten temat znajdują się w opublikowanym 24 kwietnia raporcie pozarządowej organizacji Global Witness.

Według Global Witness rocznie Turkmenistan zarabia ponad 2 miliardy USD na handlu gazem, jednak większość z tych pieniędzy nie trafia do budżetu państwa (około 75 proc.), ale są lokowane na kontach prywatnych Nijazowa w krajach Europy Zachodniej, między innymi w Deutsche Bank.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku