Warszawa: Protest pracowników MZA
[2006-05-17 15:37:31]
Spór dotyczy m.in. braku podwyżek oraz planów zwolnień grupowych. W najbliższym czasie pracę ma stracić 250 pracowników MZA, a docelowo – 1000 osób. Spór zbiorowy w MZA wszczęto 30 marca br. Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawca podpisali protokół rozbieżności. Związkowcy z WZZ "Sierpień`80" informują, że podczas rokowań pracodawca przedstawił zatrważające dokumenty finansowe. Twierdzą, że zasady wynagradzania w MZA dyskryminują niektórych pracowników, a różnice w płacach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach sięgają 120 proc. podstawy wynagrodzenia. Dodają, że wielu kierowców autobusów jest zatrudnionych na czas określony w niepełnym wymiarze czasu. Działacze związkowi krytykują też wysokość płac i zbytnie rozbudowanie kadry kierowniczej, i zwracają uwagę na nagminne łamanie Kodeksu pracy i przepisów bhp. Związkowcy mówią o niegospodarności finansowej w MZA – w ciągu ostatnich dwóch lat spółka miała przynieść 34 mln zł strat - i oceniają, iż zarząd spółki, zwalniając pracowników, chce zatrzeć straty finansowe poprzez zmniejszenie wydatków na płace dla pracowników. Działacze WZZ "Sierpień`80" uważają, że pracodawca nie ma ochoty doprowadzić do zawarcia porozumienia, ponieważ bardziej mu zależy na doprowadzeniu do likwidacji przedsiębiorstwa i oddania zadań prywatnym przewoźnikom, m.in. takim jak koncern Connex, znany z łamania praw pracowniczych.. Związkowcy z "Sierpnia`80" podkreślają, że pozostałe organizacje związkowe, "Solidarność" i OPZZ, nie są zainteresowane obroną pracowników, twierdząc na łamach swojej gazetki, że nie zamierzają wynosić sprawy na zewnątrz, ponieważ podcinaliby gałąź na której sami siedzą. Manifestacja pracowników MZA rozpocznie się jutro o godz. 14:30 na pl. Bankowym przed Urzędem Miasta. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?