Warszawa: Przeciwko zwolnieniom w MZA
[2006-05-18 18:20:01]
Wiceprzewodniczący komisji zakładowej WZZ "Sierpień`80" w Tramwajach Warszawskich, Grzegorz Kupis opowiedział o przyczynach protestu i powodach sporu zbiorowego, w którym są oba związki zawodowe. Dotyczy on m.in. braku podwyżek oraz planów zwolnień grupowych. W najbliższym czasie pracę ma stracić 250 pracowników MZA, a docelowo – 1000 osób. Żadnych zwolnień w MZA!, krzyczeli demonstranci. Kupis wspomniał też o nieprawidłowościach spółce oraz niegospodarności finansowej, jakiej miał się dopuścić zarząd MZA. Przedstawiciel WZZ Kierowców RP mówił o złym stanie technicznym taboru, co może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Podkreślał, iż zarząd MZA chce zwalniać z pracy ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i takich, którzy są tuż przed emeryturą. Związkowiec zapowiedział, że oba związki gotowe są wyczerpać całą drogę przewidzianą w prawie i nie wykluczył, że w MZA dojdzie do strajku. Stwierdził, że w obronie miejsc pracy gotowi są sparaliżować stolicę. Poinformował też, że jego związek nawiązał współpracę ze związkiem taksówkarzy i Międzynarodowym Transportem Kołowym. W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Stencel ze Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, który – podobnie jak grupa innych związkowców – przyjechał do stolicy wesprzeć protest pracowników warszawskiego MZA. Stencel dodał, że związki zawodowe w Gdańsku wesprą protestujących dziś pracowników stołecznego MZA i przeprowadzą podobną akcję u siebie. Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia - wpierającego walkę załogi MZA - Irena Komorowska przekonywała, że w obecnej sytuacji wszyscy pracownicy powinni się organizować i zjednoczyć. Pikietujący przekazali pełniącemu obowiązki prezydenta Warszawy, Mirosławowi Kochalskiemu petycję ze swoimi postulatami. W pikiecie uczestniczyli działacze m.in.: Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, Grupy na rzecz Partii Robotniczej, Polskiej Partii Pracy, Młodych Socjalistów i Stowarzyszenia ATTAC-Polska. Protest wsparła też grupa górników z "Sierpnia`80". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?