Peru: Humala wygrywa prezydencką debatę
[2006-05-23 09:09:30]
![]() Jak wskazują badania przeprowadzone dla dziennika "El Comercio" 53 proc. Peruwiańczyków, oglądających debatę w telewizji wskazało, na zwycięstwo Humali. Obydwaj kandydaci liczyli, że niedzielna debata pozwoli im na przekonać do siebie ponad jedną czwartej wyborców, jeszcze nie zdecydowali na kogo chcą oddać swój głos w czerwcowych wyborach. Uśmiechnięty Humala podczas debaty obiecywał, że zmieni obecny model społeczno-ekonomiczny Peru, co pozwoli na lepsze wykorzystanie naturalnych zasobów orz sprawiedliwsze rozdzielenie dóbr wśród mniej zamożnych obywateli. Humala stawia sobie za cel, obniżenie cen gazu o 30 proc. Zapowiedział, że jeśli wygra wybory, nie będzie korzystał z państwowej pensji. Zapowiedział, też że nałoży na wszystkie kopalnie specjalne opłaty za eksploatację zasobów naturalnych. Nowa opłata ma również dotyczyć tych kopalni, które mają zagwarantowane w kontraktach (nawet do 2018 roku) zabezpieczenie przeciwko podwyżkom podatków. Humala chciałby doprowadzić do sprawiedliwego udziału państwa we wszystkich przedsiębiorstwach związanych z wydobyciem. García jest postrzegany jako kandydat sprzyjający kręgom biznesowym, pomimo, że podczas swojej prezydentury w latach 1985-1990, doprowadził kraj na skraj ruiny finansowej. Były prezydent oskarżył Humalę o propagowanie autorytarnego stylu rządzenia, przestrzegał, też przeciwko naśladowaniu boliwijskich pomysłów w sprawie nacjonalizacji złóż ropy i gazu. Zapewniał, że zredukuje poziom ubóstwa oraz poprawi stan gospodarki, poprzez przekształcenie zaniedbanego obszaru Andów w obszar intensywnej, nastawionej na eksport, gospodarki rolnej. Skrytykował, też plany Humali dotyczące zmniejszenia opłat za gaz poprzez redukcję podatków, co w konsekwencji uderzy w najbiedniejszych emerytów, którzy są uzależnieni od państwowych funduszy. W ostatnim , przeprowadzonym w niedziele sondażu, García z 56 proc. wyprzedził Humalę, na którego swój głos chce oddać 44 proc. wyborców. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?