
Niemcy: Protest studentów uniwersytetu w Münster
[2006-05-30 01:14:29]
Jak informują Indymedia od ponad tygodnia w Münster w Nadrenii Północnej – Westfalii grupa około 50-200 studentów okupuje rektorat uniwersytetu Westfälische-Wilhelms Universität. Kilka dni temu po zagrożeniu przez kanclerz uczelni konsekwencjami prawnymi i interwencją policji studenci zdecydowali wpuścić się pracowników rektoratu do ich pomieszczeń. Obecnie okupacja ma charakter symboliczny, jednak wcześniej kilkaset osób uniemożliwiło przeprowadzenie obrad senatu uczelni.
Przyczyną protestów są zmiany w prawie dotyczącym szkolnictwa wyższego, za którymi stoi liberalno-konserwatywna koalicja CDU-FDP. Nowe rozwiązania umożliwiają pobieranie semestralnych opłat za studia w wysokości do 500 euro przez poszczególne uczelnie – przy czym decyzja o ich wprowadzeniu leży w gestii samych uczelni.
Zgodnie z przepisami zawartymi w innej ustawie zmieni się status prawny uczelni. Nie będą podlegać już władzom krajowym, za to podporządkowane zostaną kręgom biznesowym. Zapewnić taki stan rzeczy ma nowa instytucja – Rada Uczelni – składająca się w 50 proc. z członków spoza uczelni (razem z przewodniczącym) – w tym osób z kręgów gospodarczych.
W myśl nowych przepisów uczelnie zostaną przekształcone w samodzielne przedsiębiorstwa, które w szczególnym wypadku mogą nawet zbankrutować.
Nowe przepisy oznaczają również drastycznie zmniejszenie udziału studentów w gremiach mających wpływ na działanie uczelni. Ze starych przepisów skreślono też ustępy mówiące o społecznej, politycznej i ekologicznej odpowiedzialności szkół wyższych.
Studenci uniwersytetu w Münster protestują przeciwko wszystkim tym rozwiązaniom.
Ich protest nie jest pierwszym tego typu działaniem. Blokady rektoratów miały już miejsce m. in. w Bielefeld, Duisburgu, Siegen, Paderbornie, Marburgu, gdzie też blokowano autostradę. W Düsseldorfie odbyła się kilkutysięczna demonstracja. Wszelkie studenckie blokady są zazwyczaj brutalnie rozbijane przez policję.
Nowe przepisy dotyczące opłat dotykają jak na razie 6 z 16 niemieckich landów – ok. 1,2 spośród 2 mln niemieckich studentów najprawdopodobniej będzie już niedługo płacić za studia.
Julian Blich
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?