Warszawa: Pikieta i proces

[2006-06-02 11:54:01]

Kilkadziesiąt osób z Nowej Lewicy, Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, Grupy na rzecz Partii Robotniczej i ATTAC pikietowało dzisiaj rano przed budynkiem sadu, w którym miał odbyć się proces ośmiu działaczy biorących w roku 2000 udział w blokadzie eksmisji na bruk.

Zebrani trzymali transparenty: "Policja wszędzie, sprawiedliwość nigdzie" oraz "Żadnych represji za działalność społeczną. Solidarność naszą bronią".

Jesteśmy sadzeni za to, że sześć lat temu walczyliśmy z niesprawiedliwym prawem. Zostało ono później zmienione, ale nas nadal ciąga siępo sadach - powiedział Piotr Ikonowicz z NL, który jest jednym z oskarżonych.

Nie jesteśmy bandytami ani chuliganami. Walczyliśmy o to żeby dwójka staruszków nie znalazła się na bruku - dodał Andrzej Smosarski z CK-LA, który również miał stanąć przed sądem.

Demonstrujący weszli na salę obrad w charakterze publiczności.

Wobec nieobecności jednego z ośmiu oskarżonych w procesie oraz "poszkodowanego" kamienicznika, który skarży ich za "naruszenie miru domowego" rozprawa została odroczona do dnia 11 lipca.

Sąd zadecydował też o skierowaniu dwóch spośród oskarżonych na badania w celu "stwierdzenia czy w momencie popełnienia czynu byli poczytalni". Jeden z oskarżonych przeszedł badania już wcześniej. Biegli orzekli że jest poczytalny.

Dwóch spośród oskarżonych złozyło wnioski o warunkowe umorzenie kary. Złożone zostały także wnioski o przesłuchanie policjantów obecnych podczas blokady oraz kamienicznika.

Oskarżenia o napaść na kamienicznika, ciążące na dwóch osobach spośród stających dziś przed sądem zostały juz wcześniej oddalone przez sąd.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku