Negocjacje między państwami Unii Europejskiej w sprawie dyrektywy o czasie pracy zakończyły się fiaskiem. Porozumienie zablokowała Polska, która wraz z Wielką Brytanią i kilkoma innymi, nowymi członkami UE żądała bardziej liberalnych zapisów.
Prace nad tekstem dyrektywy toczyły się od wielu miesięcy i od początku ścierały się w nim dwa obozy: liberalny, z Polska i Wielką Brytanią na czele, oraz propracowniczy, któremu przewodziły Francja i Szwecja.
Polska i Wielka Brytania domagały się, żeby pracownik mógł dobrowolnie wydłużyć czas pracy ponad 48 godzin na podstawie zwykłej umowy z pracodawcą. Tymczasem Francja i większość krajów UE-15 chciały zdecydowanie ograniczyć wyjątki od 48 godzin pracy. Przekonania obozu propracowniczego poparł Parlament Europejski, który proponował, by wszystkie wyjątki były konsultowane także ze związkami zawodowymi.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.