Węgry: Drugi rząd Gyurcsány'ego zaprzysiężony
[2006-06-10 22:15:57]
![]() Przed zaprzysiężeniem Gyurcsány zaprezentował główne priorytety nowego gabinetu. Należą do nich: reforma finansów publicznych mająca doprowadzić do zmniejszenia deficytu budżetowego, przygotowanie węgierskiej gospodarki do wprowadzenia euro oraz zapewnienie krajowi silnej pozycji wewnątrz Unii Europejskiej. Większość reform ma zostać zrealizowanych do roku 2008. Program Gyurcsány'ego zyskał poparcie większości węgierskich parlamentarzystów. Ferenc Gyurcsány sprawuje funkcję szefa węgierskiego rządu od 2004 roku, kiedy to zastąpił na tym stanowisku Pétera Medgyessy'ego. Jest uważany za głównego architekta sukcesu wyborczego Węgierskiej Partii Socjalistycznej (Magyar Szocialista Párt), która w kwietniowych wyborach parlamentarnych uzyskała ponad 43 proc. poparcia. Socjaliści zdecydowali się odnowić koalicję z liberalnym Związkiem Wolnych Demokratów (Szabad Demokraták Szövetsége) - 6,5 proc. poparcia w wyborach. Drugi rząd koalicyjny Gyurcsány'ego nie różni się znacznie od pierwszego gabinetu. Z 17 do 12 mniejszyła się liczba ministrów. Gabinet w większości składa się jednak z osób, które pełniły funkcję ministra także w pierwszym rządzie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?