Wielka Brytania: Zaburzenia psychiczne u żołnierzy wracających z Iraku
[2006-06-17 08:01:31]
Zdaniem Watsona, problemy psychiczne zdiagnozowane u żołnierzy obecnie mogą częściowo wynikać z traumatycznych doświadczeń pierwszych miesięcy wojny, których skutki objawiają się po dłuższym okresie czasu. Nie zawsze jest też możliwe jednoznaczne ustalenie, czy obserwowane dzisiaj zaburzenia są rzeczywiście wynikiem wojny, czy też efektem przeżyć, do których doszło przed lub po zakończeniu służby, dodał. Większość weteranów wojny w Iraku ma mniej niż trzydzieści lat. Występuje u nich stres związany z traumatycznymi przeżyciami, silna depresja, stany lękowe. Wielu z nich popada w alkoholizm i narkomanię. Żołnierze ci mogą liczyć na opiekę 15 wyspecjalizowanych zespołów terapeutycznych pracujących na oddziałach medycyny wojskowej istniejących w sześciu dużych brytyjskich szpitalach. Ministerstwo Obrony wydaje również ogromne sumy na leczenie i terapię prowadzone w prywatnych klinikach. Osoby, u których po powrocie z wojny lub jeszcze na froncie stwierdzono poważne zaburzenia psychiczne, są również - poza 113 zabitymi i ponad 4 tysiącami rannych Brytyjczyków - ofiarami tej nielegalnej wojny. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?