Ukraina: Będzie "pomarańczowa" koalicja

[2006-06-21 17:27:19]

Blisko 3 miesiące po wyborach parlamentarnych liderzy ukraińskich partii odwołujących się do tradycji "pomarańczowej rewolucji" z 2004 r. poinformowali o zawiązaniu koalicji przez ich ugrupowania. Podczas środowych obrad Parlamentu (Verhovna Rada) przywódcy Naszej Ukrainy, Bloku Julii Tymoszenko i Socjalistycznej Partii Ukrainy ogłosili, że zespół negocjacyjny ostatecznie uzgodnił treść umowy koalicyjnej. Jednak tekst porozumienia deputowanym przedstawiony zostanie dopiero 23 czerwca.

Według przecieków, które pojawiają się w ukraińskich mediach, premierem nowego rządu będzie Julia Tymoszenko. Jej partia ma również otrzymać 10 stanowisk ministerialnych. Blok Nasza Ukraina, z którego wywodzi się prezydent Wiktor Juszczenko, będzie miała 8 ministrów. Przewodniczącym Parlamentu zostanie prawdopodobnie obecny premier Jurij Jechanurow z NU. Socjalistyczna Partia Ukrainy może liczyć na 4 teki ministerialne oraz stanowisko pierwszego wicepremiera.

Rozmowy o powołaniu "pomarańczowej koalicji" trwają od końca marca. Na drodze do porozumienia stały głównie względy personalne. NU nie chciała, by Tymoszenko była premierem, a lider socjalistów Ołeksander Moroz - przewodniczącym Verhovnej Rady. Szefowa BJuT kilka miesięcy temu została przez prezydenta Juszczenkę odwołana ze stanowiska premiera, po tym, gdy zarzuciła korupcję jego współpracownikom. Podczas negocjacji razem z Morozem zarzucała Naszej Ukrainie, że równocześnie prowadzi rozmowy w Partią Regionów byłego premiera Wiktora Janukowycza.

Wybory na Ukrainie odbyły się 26 marca br. Ich szczególne znaczenie wynikało z wprowadzonej reformy konstytucyjnej, która kosztem uprawnień prezydenckich dała znacznie większą władzę nowemu Parlamentowi. W wyborach zwyciężyła Partia Regionów (32 proc. głosów i 186 miejsc w 450-osobowej Radzie), przed BJuT-em (22 proc. i 129 mandatów), Naszą Ukrainą (15 proc. i 81 mandatów), socjalistami (6 proc. i 33 mandaty) i Komunistyczną Partią Ukrainy Petra Symonenki (3,5 proc. i 21 mandatów).

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku