Argentyna: Proces zbrodniarza z czasów dyktatury wojskowej

[2006-06-22 11:53:02]

W Argentynie rozpoczął się pierwszy od czasu unieważnienia amnestii proces przeciw przedstawicielowi junty wojskowej, która rządziła Argentyną w latach 1976-83.

Oskarżonym jest 77-letni były szef wydziału śledczego policji z Buenos Aires komisarz Miguel Etchecolatz, któremu prokuratura zarzuca, iż w czasie rządów dyktatury dokonywał nielegalnych aresztowań, tortur i zabójstw członków opozycji. Etchecolatz, który przybył na rozprawę z różańcem w ręku, odpowiedzialny jest między innymi za śmierć czterech osób w listopadzie 1976 roku w wyniku ostrzeliwania przez jego komando podziemnej drukarni. W ataku na drukarnię, w którym użyto między innymi bomb fosforowych i granatów, śmierć poniosła matka usiłująca uciec przez dziedziniec ze swoim małym dzieckiem w ramionach. Dziecko przeżyło, ale jego los jest do dzisiaj nieznany. Dzieci zabijanych rodziców najczęściej trafiały do bezdzietnych rodzin dygnitarzy, z czego armia uczyniła dobrze płatny proceder.

Etchecolatz był już sądzony w 1986 roku i skazany na 23 lata więzienia. Jednakże groźba kolejnego puczu ze strony argentyńskiej armii przestraszonej rozliczeniami masowych zbrodni spowodowała, że argentyński parlament dokonał amnestii zbrodniarzy. Taki stan utrzymywał się do 2001 roku, w którym sąd federalny uznał, że prawo o amnestii było niezgodne z konstytucją. Werdykt ten jednak został odrzucony w 2003 roku przez argentyński parlament. W ubiegłym roku Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie sądu federalnego.

Proces, w którym swoje zeznania złoży ponad stu świadków, potrwa kilka miesięcy. Były komisarz odmawia składania zeznań twierdząc, że może go sądzić jedynie sąd wojskowy. Grozi mu kilkadziesiąt lat więzienia.

Od werdyktu Sądu Najwyższego do ponownego rozpatrzenia skierowanych zostało ponad 1000 otwartych na nowo spraw. Aktem oskarżenia zagrożonych jest blisko półtora tysiąca funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i osób kolaborujących z ówczesnym reżimem. Kolejnym, który stanie przed sądem będzie Julio Simón, oskarżony o porwanie, torturowanie i "zniknięcie" José Poblety i Gertrudis Hlaczik. Proces ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

Paweł Kończyk
Sebastian Maćkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku