Afryka: Amerykańskie zaangażowanie w regionie: pieniądze i zbrojenia

[2006-06-26 17:45:00]

W miarę zwiększania się zapotrzebowania Stanów Zjednoczonych na ropę naftową, Afryka będzie coraz częściej areną zmagań stacjonujących w wielu krajach kontynentu wojsk amerykańskich i rozmaitych grup rebeliantów, głównie islamskich ekstremistów.

Obecnie import afrykańskiej ropy stanowi około 12 procent całkowitego zapotrzebowania Stanów Zjednoczonych. Przewiduje się jednak, że w ciągu 10-15 lat udział afrykańskiej ropy na amerykańskim rynku wzrośnie przynajmniej dwukrotnie.

W następstwie zamachów z 11 września 2001 i dwóch wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone na Bliskim Wschodzie, coraz więcej wskazuje na to, że jednym z głównych celów strategicznych administracji George'a W. Busha i ponadnarodowych firm naftowych jest zabezpieczenie ciągłości dostaw zwłaszcza ze złóż położonych w delcie Nigru, w Zatoce Gwinejskiej oraz pasie krajów od Mauretanii do Czadu.

Jedną z oznak rosnącego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w tym regionie jest prawie dwukrotny wzrost środków przeznaczonych na Transsaharyjską Inicjatywę Antyterrorystyczną. Program ten - według Departamentu Obrony - ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie. W 2005 Kongres przeznaczył na ten cel 16 milionów dolarów, natomiast w projekcie budżetu na ten rok kwota ta wyniesie 31 milionów dolarów. Według zapowiedzi administracji Busha, w projekcie budżetu na 2008 roku planowane jest przekazanie na ten cel 100 milionów dolarów rocznie przez kolejne pięć lat.

W ramach tej inicjatywy - która jest tylko jedną spośród dziesięciu umów i porozumień podpisanych między Stanami Zjednoczonymi a krajami Afryki bogatymi w ropę naftową - prowadzone są wspólne manewry amerykańskich sił specjalnych i wojsk Nigerii, Mauretanii i Czadu. W Ghanie stacjonują jednostki z Północnej Dakoty a w Maroku oddziały armii USA z Utah. W Ghanie, Gabonie i Senegalu stworzono Centra Współdziałania Wojskowego. Żołnierze Stanów Zjednoczonych uczestniczą także w licznych misjach humanitarnych w krajach Afryki północno-zachodniej.

Maya Rockeymoore, będąca członkiem zarządu waszyngtońskiego think-tanku TransAfrica Forum, uważa, że Stany Zjednoczone tworzą w Afryce system militarny używając do tego zagrożenia ze strony terrorystów. W rzeczywistości jednak celem administracji Busha jest ochrona złóż ropy nafotwej przez innymi światowymi mocarstwami, takimi jak Chiny, które również są zainteresowane afrykańską ropą.

Podobnie uważa John Pike, dyrektor GlobalSecurity.org, który twierdzi, że rosnące zaangażowanie militarne Stanów Zjednoczonych w Afryce jest po części budowaniem imperium a po części misją bezpieczeństwa. Jeżeli nas tam nie będzie, to kontolę nad tymi terenami obejmie ktoś inny, na przykład Chiny.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku