Strasburg: Dopuszczalność skargi Alicji Tysiąc przeciwko Polsce

[2006-07-04 22:25:52]

W ostatnich dniach Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął decyzję o dopuszczalności skargi Alicji Tysiąc przeciwko Polsce. Decyzja ta oznacza, że Trybunał po wstępnym zbadaniu sprawy uznał, iż istnieją podstawy, by ją rozstrzygać i wydać w niej prawomocny wyrok. Nie przesądza to jednak, jaka będzie jego treść.

Sprawa Alicji Tysiąc była szeroko komentowana w mediach. Kobieta złożyła skargę do Trybunału w Strasburgu po tym, jak lekarze odmówili jej przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży, pomimo iż jej kontynuowanie oraz ewentualny poród mogły spowodować utratę wzroku.

Kontrowersje budziła kwestia, czy można oskarżyć o to Polskę. Trybunał rozważy, czy Polska naruszyła art. 3, 8, 13 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka poprzez nieprawidłowe stosowanie przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jednym z najważniejszych zarzutów stawianych przez Alicję Tysiąc jest brak środka odwoławczego w polskim prawie od decyzji lekarzy podjętych w związku ze stosowaniem jednego z artykułów tej ustawy, wymieniającego przypadki aborcji dozwolonej w świetle prawa.

Katarzyna Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku