PPP przeciwko agresji Izraela na Liban

[2006-07-22 18:17:11]

Polska Partia Pracy wezwała do demonstracji przeciwko agresji Izraela na Liban, o wolność i niepodległość narodu palestyńskiego. 27 lipca br. (czwartek) o godz. 16:00, PPP wraz z Grupą na Rzecz Partii Robotniczej oraz Czerwonym Kolektywem–Lewicową Alternatywą organizują pikietę pod ambasadą Izraela.

W wydanym dziś stanowisku PPP przeciwko agresji izraelskiej na Liban, przewodniczący partii, Bogusław Ziętek, oświadczył m.in.: Tam, gdzie jest okupacja, niewola i terror państwowy, a tym bardziej tam, gdzie gnębi się bezlitośnie cały naród, wypędza się go z ziemi ojczystej, pozbawia się podstawowych warunków ludzkiej egzystencji, niszczy się systematycznie jego dorobek materialny i duchowy, rujnuje się jego miasta i wsie, miażdży się go czołgami, zawsze jest opór i opór zawsze jest uprawniony.

Przewodniczący PPP powołał się na oceny, przedstawiane przez niektórych izraelskich uczonych, krytycznych wobec polityki prowadzonej przez prawicowy rząd Izraela. To nie pojmanie trzech żołnierzy izraelskich spowodowało agresję Izraela na Autonomię Palestyńską i Liban. Nawet izraelscy krytycy polityki Izraela, tacy jak prof. Tanya Reinhart z uniwersytetu w Tel-Awiwie, przedstawiają dowody na to, że już 12 czerwca – dwa tygodnie przed pojmaniem pierwszego żołnierza izraelskiego przez ruch oporu! – rząd izraelski zezwolił armii prącej do wojny na agresję na wielką skalę.

Wspomniana profesor izraelska oceniała: Ponieważ zakończenie okupacji to jedyna rzecz, której Izrael nie jest skłonny rozważyć, promowana przez armię opcja to złamanie Palestyńczyków brutalną, miażdżącą siłą. Trzeba ich głodzić, bombardować, terroryzować przerażającym hukiem przez długie miesiące, aż zrozumieją, że bunt jest daremny i pogodzą się z tym, że życie więzienne to jedyna nadzieja, aby pozostać przy życiu. System polityczny, który wybrali, ich instytucje i policję trzeba zniszczyć. Izrael uważa, że Gazą powinny rządzić gangi współpracujące ze strażami więziennymi.

PPP domaga się: zaprzestania agresji Izraela na Autonomię Palestyńską i Liban; wymiany więźniów arabskich z Izraela, w pierwszej kolejności więzionych dzieci, kobiet i osób, które spędziły w więzieniach ponad 20 lat, na izraelskich jeńców wojennych; wykonania orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, nakazującego Izraelowi rozebranie muru zbudowanego wokół Autonomii Palestyńskiej i zamykającego naród palestyński w gettach.

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku