Wildstein zwolnił szefa TVP Kultura

[2006-08-01 18:10:32]

Prezes TVP Bronisław Wildstein zwolnił wczoraj dotychczasowego szefa TVP Kultura Jacka Wekslera. Jego następcą ma zostać Krzysztof Koehler, prawicowy publicysta, poeta i eseista z Krakowa.

Weklser pytany przez "Rzeczpospolitą" o powody jego odwołania oznajmił, że prezes nie podał specjalnego uzasadnienia poza stwierdzeniem, że chciałby mieć inny kanał Kultura.

Jacek Weksler, filolog po Uniwersytecie Warszawskim, był w latach 1980-1990 dyrektorem Teatru Wędrującego we Wrocławiu, zaś od 1990-1999 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu. W latach 1999-2004 dyrektor Teatru TV. Wspólnie z Jerzym Kapuścińskim opracował koncepcję pierwszego kanału tematycznego telewizji publicznej. Szefował TVP Kultura od momentu uruchomienia kanału w kwietniu 2005.

Nowym szefem kanału ma zostać pochodzący z Krakowa Krzysztof Koehler - eseista, krytyk literacki i poeta, związany w latach 90. ze środowiskiem "bruLionu". Obecnie stały współpracownik prawicowych periodyków: "Frondy" i "Arcanów", wykładowca historii literatury na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" prezes Wildstein nie zaproponował Weklserowi innego stanowiska w telewizji publicznej. Nie wiadomo natomiast czy na swoim stanowisku pozostanie Jerzy Kapuściński, dotychczas zastępca Weklsera.

Daniel Kryś



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku