Rządząca koalicja po burzliwych sporach sejmowych przejęła kontrolę nad komisją samorządową. Pierwsze działania jej nowego składu zmierzają do zmiany ordynacji wyborczej do samorządów na korzystniejszą dla partii koalicji.
We wtorek potrzeba było aż czterech głosowań, żeby rozpocząć zmiany w komisji. Posłowie opozycji z PO, SLD i PSL nie głosowali, a koalicji z uwagi na nieobecność części jej posłów brakowało kworum.
Gdy PiS, Samoobrona i LPR zdołały wreszcie zmobilizować swych parlamentarzystów, Sejm przegłosował blisko dwukrotne powiększenie komisji. W poprzednim jej składzie panowała względna równowaga; opozycja wygrała ostatnio kilka ważnych głosowań, utrudniając partiom rządowym realizację ich planów. Teraz w komisji zasiada ponad 60 posłanek i posłów, ale PiS, Samoobrona i LPR mają w niej parę głosów więcej niż ich przeciwnicy.
Pierwszą decyzją nowej komisji byłą zmiana jej szefa. W miejsce dotychczasowego przewodniczącego Waldemara Pawlaka (PSL) powołany został poseł PiS Dawid Jackiewicz. Następnie przegłosowano, że wysłuchanie publiczne, zaplanowane przez komisję na 12 września, nie odbędzie się. Na koniec powołano 9-osobową podkomisję ds. nowelizacji w ordynacji, choć komisja w poprzednim składzie już jedną taką podkomisję powołała. Nowa podkomisja ma mieć 9 członków, ale dotąd wybrano tylko pięciu – z ugrupowań koalicyjnych.
Partie koalicji chcą przed zaplanowanymi na 12 listopada wyborami samorządowymi uchwalić korzystne dla siebie zmiany w ordynacji. Chodzi przede wszystkim o tzw. blokowanie list, które może dać znacznie lepszy wynik Samoobronie, LPR i - zwłaszcza - PiS-owi.
Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniach, a jej przedstawiciele oskarżali koalicję o złamanie prawa. Ich zdaniem odwołanie wysłuchania publicznego możliwe jest jedynie w wyjątkowych okolicznościach, które nie nastąpiły.
- Komisja została sprowadzona do prostego narzędzia utrwalania dominacji koalicji gdzie tylko się da, łącznie z samorządem - powiedział Pawlak po głosowaniu ws. zmiany szefa komisji. - W złym stylu uchwalane są złe rozwiązania przy złamaniu wszystkich zasad i reguł regulaminu - zaznaczył. Po jego wystąpieniu większość posłów opozycji opuściła salę obrad komisji. Dalszy ciąg posiedzenia obywał się wyłącznie przy udziale parlamentarzystów koalicji.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.