Gujana: Wybory parlamentarne

[2006-08-31 09:42:38]

Według ogłoszonych 30 sierpnia wyników wyborów parlamentarnych w Gujanie zwyciężył dotychczasowy prezydent Bharrat Jagdeo i jego socjalistyczna Ludowa Partia Postępowa/Obywatelska (People's Progressive Party/Civic). PPP/C zdobyła blisko 150 tysięcy głosów, podczas gdy główne ugrupowanie opozycyjne, którego liderem jest adwokat Robert Corbin, postlewicowy Ludowo-Narodowy Kongres na rzecz Reform (People's National Congress Reform) otrzymał 93 tysiące głosów.

Na partię Jagdeo głosowali głównie głównie Hindusi, na ugrupowanie Corbina osoby pochodzenia afrykańskiego.

Sojusz na rzecz Zmiany (Alliance for Change) Raphaela Trotmana, który wzywał do nie głosowania według podziałów rasowych, zdobył 23 tysiące głosów.

Gujana jest jedynym krajem w Ameryce Południowej gdzie językiem urzędowym jest angielski. Państwo uzyskało niepodległość w 1966 roku.

Gujana jest silnie zróżnicowana etnicznie i wyznaniowo. Największe grupy etniczne to Hindusi (43,5 proc.), Afrykańczycy (30,2 proc.), osoby o mieszanym pochodzeniu (16,7 proc.) oraz Indianie (9,2 proc.). Pozostałe społeczności, w tym m.in. Chińczycy, Portugalczycy i Brytyjczycy, stanowią około 1 proc. ludności.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku