Katowice: Konferencja "Alterglobalizm szansą dla społeczeństwa"

[2006-09-18 17:23:57]

W piątek 15 września w Katowicach odbyła się konferencja "Alterglobaliści szansą dla społeczeństwa" zorganizowana przez Młodych Socjalistów przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Konferencja była spotkaniem różnych środowisk zbliżonych do ruchu alterglobalistycznego. Brali w niej udział lewicowi działacze społeczni, femistki oraz działacze ruchu na rzecz emancypacji osób homoseksualnych. Wydarzeniem bez precedensu jest udział w alterglobalistycznej konferencji liderów trzech dużych związków zawodowych: Andrzeja Chwiluka (Związek Zawodowy Górników w Polsce), Sławomira Broniarza (Związek Nauczycielstwa Polskiego) i Bogusława Ziętka (Wolny Związek Zawodowy "Sierpień'80").

Konferencja została podzielona na trzy części tematyczne. Pierwsza poświęcona była reakcji lewicy na globalne wyzwania, jakie pojawiły się na początku XXI wieku. Wanda Nowicka (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) przedstawiła rolę ruchów feministycznych we współczesnym ruchu alterglobalistycznym. Prof. Tadeusz Kowalik (Polska Akademia Nauk, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Warszawie) skupił się na gospodarczych apspetkach globalizacji, zaś Andrzej Chwiluk mówił o działalności związków zawodowych stawiających czoło nowym wyzwaniom, jakie pojawiły się na skutek neoliberalnej globalizacji. Dopełnienie tej części konferencji stanowił głos wrocławskiego działacza społecznego Marcina Starnawskiego (Społeczeństwo Aktywne, Młodzi Socjaliści), który zajął się zagadnieniem rożnorodności ruchu alterglobalistycznego, jako cechy umożliwiającej jego dynamiczny rozwój.

W drugiej części konferencji skupiono się praktycznych działaniach podejmowanych przez alterglobalistów. Jarosław Urbański (Inicjatywa Pracownicza, Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników) mówił o walce przeciwko łamaniu praw pracowniczych, a Sławomir Broniarz starał się przedstawić zmiany jakie na systemie edukacji wymusza globalizacja. Na zakończenie prezes Kampanii Przeciwko Homofobii Robert Biedroń poruszył problem walki o prawa osób homoseksualnych, jako jeden z aspektów ruchu alteglobalistycznego.

W ostatniej części konferencji dyskutowano na temat kierunku w jakim zmierza polski ruch alterglobalistyczny. Dr Sebastian Michalik (Młodzi Socjaliści) przedstawił wady i zalety różnych perspektyw organizacyjnego rozwoju ruchu alterglobalistycznego. Michał Syska (Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a, Socjaldemokracja Polska) mówił o naukach z przeszłości jakie płyną dla alterglobalistów. Następnie Bogusław Ziętek podniósł kwestię współpracy związkówców i alterglobalistów, rysując perspektywy takiego sojuszu w Polsce. Na zakończenie całej konferencji podsumowania perspektyw rozwoju polskiego ruchu alterglobalistycznego dokonał Piotr Szumlewicz (Młodzi Socjaliści).

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku