Tajlandia: Wojsko przejęło władzę

[2006-09-20 13:50:17]

Przywódcy tajlandzkich sił zbrojnych, na czele z generałem Sonthi Boonyaratkalinem (na zdjęciu) dokonali zamachu stanu. Puczyści wykorzystali nieobecność w kraju oskarżanego o korupcję i nepotyzm premiera Thaksina Shinawatry, który przebywał w Stanach Zjednoczonych na szczycie ONZ i obalili jego rząd, zawiesili konstytucję, wprowadzili stan wojenny oraz cenzurę i zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Zdaniem wojskowych, obalenie rządu było przeprowadzone dla dobra kraju oraz by zapobiec jego rozbiciu. Szef armii dodał, że puczyści nie zamierzają wcale pozostawać u władzy. Mamy dwa tygodnie, po tym czasie ustąpimy - dodał.

Generał Boonyaratkalin zapowiedział, że w przeciągu dwóch tygodni zostanie powołany "kochający demokrację oraz monarchię konstytucyjną" cywilny premier nowego tymczasowego rządu Tajlandii. Do tego czasu generał sam będzie piastował urząd szefa rządu. Zdaniem przywódcy zamachowców, nowy premier nie będzie sprawował władzy dłużej niż rok, gdyż tyle czasu ma zająć opracowanie nowej konstytucji. Nastepnie mają odbyć się wybory parlamentarne, których termin kilkukrotnie był przesuwany przez Shinawatrę.

Generałowie wystosowali do obalonego premiera apel, w którym stwierdzają że będzie mile widziany w kraju, lecz po powrocie będzie musiał liczyć się z mozliwości postawienia go przed sądem za korupcję. Thanksin jest Tajem oraz naszym rodakiem i nie będzie problemu jeśli zdecyduje się wrócić. Jesteśmy jak bracia - mówił Boonyaratkalin. Shinawatra opuścił tymczasem Nowy Jork i przebywa obecnie w Londynie. Przebywający w kraju lojalni wobec obalonego szefa rządu, wicepremier Chitchai Wannasathita i minister obrony Thammaraka Isarangura zostali zatrzymani.

Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Australia oraz Nowa Zelandia potępiły pierwszy od 15 lat zamach stanu w Tajlandii, nazywając go "niedemokratycznym". Pucz ten jest 18 w historii przewrotem zorganizowanym przez wojskowych od ogłoszenia kraju monarchią konstytucyjną w 1932.

Zdaniem samych Tajów, pucz będzie różnił się od poprzednich. Somjai Phagapaswiwat z uniwersytetu w Bangkoku uważa, że poprzednie przewroty dokonywane były w interesie wojska. Obecny natomiast jest reakcją na gwałtowną polaryzację tajskiego spoółeczeństwa.

Marcin Dobrzyński



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku