ONZ: Najwyższy poziom życia w krajach skandynawskich
[2006-11-10 02:34:22]
Tegoroczny raport szczególną uwagę przywiązuje do braku dostępu do pitnej wody znacznej części ludzkości. Autorzy wskazują, że obecnie 1,1 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a 2,6 mld nie ma możliwości korzystania z podstawowych urządzeń sanitarnych. Pomimo stopniowej poprawy, sytuacja w wielu regionach jest nadal dramatyczna. Brak wody i urządzeń sanitarnych sprzyja zaś wielu chorobom i pogłębia wykluczenie społeczno-ekonomiczne setek milionów ludzi i całych regionów. Jednym z ważnych elementów raportu jest ranking państw porównujący je pod kątem Wskaźnika Ubóstwa Ludzkiego (Human Poverty Index – HPI). Szereguje on państwa stosownie do panującego w nich poziomu ubóstwa, analfabetyzmu, trwałego bezrobocia i średniej długości życia. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi najlepiej żyje się w Szwecji, a kolejne miejsca zajmują: Norwegia, Holandia, Finlandia i Dania. Znamienne, że wśród 18 rozpatrywanych w rankingu rozwiniętych państw bardzo słabo wypadły kraje o liberalnych gospodarkach. (ONZ podzielił klasyfikację na dwie części – krajów najbardziej rozwiniętych i krajów rozwijających się, nieco inaczej definiując kryteria). Ostatnie miejsce przypadło Włochom, ale kolejne miejsca od końca zajmują kraje anglosaskie: Irlandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia. Irlandia czy USA mają PKB należące do najwyższych na świecie, jednak poziom życia tamtejszych społeczeństw jest relatywnie niski. ONZ przedstawił też ranking HPI dla krajów rozwijających się. Zgodnie z nim na pierwszym miejscu jest Urugwaj, który wyprzedza Chile, Argentynę i Kostarykę. Wysokie szóste miejsce zajmuje Kuba, która wyprzedza między innymi Singapur i Meksyk. Ranking podaje też, że na Kubie jest wyższa średnia długość życia niż w USA. Innym, częściej komentowanym rankingiem raportu, jest Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index). HDI określa poziom życia na podstawie średniej długości życia, poziomu edukacji (z uwzględnieniem poziomu analfabetyzmu i średniego czasu edukacji) oraz dochodu na jednego mieszkańca (skorygowanego o lokalne koszty życia). Na czele tegorocznego rankingu (podobnie jak i poprzedniego) znajduje się Norwegia, która wyprzedziła Islandię, Australię, Irlandię i Szwecję. Polska zajęła 37 lokatę (o 1 miejsce niżej niż rok temu). ONZ porównuje też państwa odnośnie poziomu partycypacji kobiet w życiu politycznym i ekonomicznym. Zgodnie z tym rankingiem (wskaźnik Gender Empowerment Measure, który uwzględnia różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami, procent kobiet w parlamencie oraz odsetek kobiet wśród wysokich urzędników, legislatorów, menedżerów i pracowników technicznych). Tutaj również na czele znajdują się państwa skandynawskie. Pierwsze miejsce zajmuje Norwegia, która wyprzedza Szwecję, Islandię i Danię. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?