Porażka wyborcza SLD na Pomorzu

[2006-11-15 18:10:51]

Koalicyjnemu Komitetowi Wyborczemu SLD+SdPl+PD+UP Lewica i Demokraci nie udało się wprowadzić swoich przedstawicieli do rad miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Żaden z kandydatów tego komitetu nie osiągnął znaczącego wyniku w wyborach prezydenta w Trójmieście. Do Sejmiku Województwa Pomorskiego centrolewica wprowadziła tylko jedną osobę.

W Gdańsku SLD i jego partnerzy osiągnęli wynik 9,1 proc. w wyborach do rady miasta. Radnymi nie zostali m.in. Aleksander Żubrys, który w minionej kadencji sprawował funkcję wiceprzewodniczącego rady, wieloletnia radna Barbara Meyer ani była wicewojewoda Krystyna Gozdawa-Nocoń, która startowała także bez powodzenia w ostatnich wyborach do Senatu.

Kandydat na prezydenta Gdańska Krzysztof Pusz z Partii Demokratycznej uzyskał tylko 5,12 proc. głosów. Puszowi nie udało się także zdobyć mandatu radnego o który się ubiegał.

W Gdyni Lewica i Demokraci otrzymali 9,03 proc. poparcia, co nie przełożyło się na żaden mandat radnego. Kandydatka tego komitetu na prezydentkę Gdynii Marzena Dobrowolska uzyskała 5,21 proc. głosów.

Sopockiego kandydata na prezydenta miasta Zbigniewa Jastrzębskiego poparło tylko 4 proc. głosujących. Lewica i Demokraci nie były w stanie obsadzić list we wszystkich okręgach w wyborach do Rady Miasta Sopotu i nie przekroczyli progu wyborczego otrzymując 2,19 proc. głosów.

W Słupsku SLD utraciło większość w radzie miasta. Prezydentem został jednak popierany przez Lewicę i Demokratów Maciej Kobyliński, który zwyciężył już w pierwszej turze choć startował z własnego komitetu wyborczego, który wystawił także listy w wyborach do rady miasta. Poparło go ponad 54 proc. głosujących.

W Miastku w pierwszej turze wybory na burmistrza wygrał Roman Ramion. Lewica i Demokraci uzyskali tam lepszy wynik od Platformy Obywatelskiej i od Prawa i Sprawiedliwości.

Jedynym miastem powiatowym gdzie kandydat lewicy wszedł do drugiej tury wyborów jest Starogard Gdański. Edmunda Stachowicza poparło tutaj ponad 35 proc. głosujących. Jego kontrkandydatem w drugiej turze będzie starosta starogardzki Sławomir Neumann, którego poparło 18 proc. głosujących. Wynik drugiej tury jest trudny do przewidzenia, bo pomimo dużej popularności Stachowicza w mieście nie będzie łatwo mu pozyskać głosy kandydatów, którzy odpadli z wyścigu do fotela prezydenckiego. Atutem Edmunda Stachowicza jest fakt że reprezentuje szeroką koalicję samorządową. Neumann uważa, że pierwsza tura była jedynie "prawyborami", które miały wyłonić wspólnego kandydata prawicy.

Do Sejmiku Województwa Pomorskiego dostał się jedynie Piotr Gontarek, sekretarz rady wojewódzkiej SLD. Centrolewicy nie udało się więc zrelizować celu nakreślonego przed wyborami przez szefową pomorskiego SLD posłankę Małgorzatę Ostrowską, która chciała, aby bez udziału Sojuszu w nowym sejmiku nie mogła powstać żadna koalicja.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku