Białoruś: Anarchista w areszcie

[2006-11-24 19:42:11]

Działacz grodzieńskiej wolnościowej lewicy Stas Poczobut został 16 listopada zatrzymany pod zarzutem "drobnego chuligaństwa" przez milicję, gdy udawał się na akcje solidarności z więźniami politycznymi. Został skazany na pięć dni aresztu i zaraz po osadzeniu w nim podjął głodówkę.

Po trzech dniach przeniesiono go do szpitala, skąd po czterech dniach przeniesiono go z powrotem do aresztu, gdzie wciąż przebywa.

Jest to kolejny przykład represji wymierzonych w białoruski ruch radykalnej lewicy i anarchistyczny. W 2003 roku Stas został pobity przez milicję i musiał przejść ciężką operację.

Podczas wyborów prezydenckich wielu działaczy radykalnej lewicy znalazło sie w aresztach.

W ostatnim czasie białoruska radykalna lewica prowadziła miedzy innymi akcje przeciwko uelastycznianiu form zatrudnienia i atakom na prawa pracownicze prowadzonym przez władze.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku