25 lat temu wprowadzono stan wojenny
[2006-12-13 00:52:09]
![]() W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku przestały działać telefony, a telewizja nie nadawała programu. Od rana wielokrotnie emitowano przemówienie Prezesa Rady Ministrów gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który informował o wprowadzenia przez Radę Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju i ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, pozakonstytucyjnego organu administrującego. W nocy trwały już zatrzymania działaczy opozycyjnych w tym większość kierownictwa Solidarności z Lechem Wałęsą, których internowano, a wraz z nimi poprzednie kierownictwo PZPR z Edwardem Gierkiem na czele. Wprowadzono godzinę milicyjną. Odwołano zajęcia w szkołach i uczelniach wyższych. Zawieszono działanie większości organizacji społecznych. Zaprzestano emisji prasy za wyjątkiem Trybuny Ludu i Żołnierza Wolności oraz 16 lokalnych dzienników partyjnych. Stany Zjednoczone odpowiedziały na wprowadzenie stanu wojennego sankacjami gospodarczymi wobec Polski. W trakcie obowiązywania stanu wojennego doszło m.in. do tragicznej w skutkach pacyfikacji w Kopalni Wujek w wyniku której zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. W sumie liczbę ofiar stanu wojennego szacuje się na 44 osoby. W latach 80-tych generał Jaruzelski uzasadniał wprowadzenie stanu wojennego głównie sytuacją wewnętrzną i radykalizowaniem się Solidarności oraz anarchizacją życia społecznego. Obecnie do tych argumentów dołączyły te o możliwości interwencji zbrojnej państw Układu Warszawskiego. Stan wojenny dzieli Polaków. W różnych badaniach opini publicznej liczba osób uznających za słuszne jego wprowadzenie jest podobna do osób odmiennego zdania. Według najnowszego badania Pentora, tylko 45 proc. Polaków potrafi wskazać dokładną datę tych wydarzeń. Trudna w ocenie jest także zgodność wprowadzenia stanu wojennego z Konstytucją PRL. Generał Wojciech Jaruzelski wielokrotnie wyrażał żal za cierpienia ofiar stanu wojennego, brał na siebie pełną odpowiedzialność za wszystkie wydarzenia i czyny swoich podwładnych i prosił o wybaczenie poszkodowanych i ich rodziny. Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 roku i zniesiono 22 lipca 1983 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?