Niebezpieczne warunki pracy Polaków w Danii

[2007-02-11 16:23:55]

W kopenhaskim dzienniku "Politiken" ukazał się artykuł mówiący o niebezpiecznych warunkach, w jakich pracują w Danii polscy robotnicy. Dziennik powołał się na informacje otrzymane z polskiej ambasady.

W artykule czytamy, że w ubiegłym roku co najmniej pięciu polskich pracowników poniosło śmierć lub uległo poważnym wypadkom, których skutkiem było kalectwo oraz utrata zdolności do pracy. Oprócz tych najcięższych przypadków zdarzają się też mniejsze urazy, takie jak np. utrata palców.

Według Kurta Hedemanda, przedstawiciela największej duńskiej organizacji pracowniczej F3 (Fagligt Fælles Forbund - Zjednoczonego Związku Zawodowego) nie ma wątpliwości, że ludzie ci (Polacy) w obawie przed utratą pracy, podejmują się zadań, nie zwracając uwagi na zasady bezpieczeństwa, co wykorzystują pracodawcy". Liczba ofiar jest zatrważająca - dodał.

Liczba wypadków jest największa w sektorach, w których pracuje najwięcej Polaków - w budownictwie i rolnictwie. Zagrożenie jest tym większe, że polscy pracownicy często decydują się na pracę na takich rusztowaniach, na które Duńczycy by się nie zgodzili.

Artykuł kończy się stwierdzeniem, że pracodawcy często nawet nie zgłaszają podobnych zdarzeń a pracownicy, nie znający swych praw, nie otrzymują odszkodowań oraz apelem o zgłaszanie wypadków, których ofiarami stali się robotnicy z krajów "wschodnich".

Przemysław Zieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku