W sobotę wieczorem zjazd Węgierskiej Partii Socjalistycznej (Magyar Szocialista Párt) wybrał ponownie Ferenca Gyurcsánya (na zdjęciu) na przewodniczącego ugrupowania. Premier był jedynym kandydatem.
Przed głosowaniem, Gyurcsány zapowiedział, że jeśli nie otrzyma co najmniej 75 proc. głosów, to odejdzie ze stanowiska przewodniczącego MSzP i złoży dymisję z funkcji szefa rządu. Premier otrzymał jednak poparcie 89,15 proc. uczestników zjazdu.
Węgierska Partia Socjalistyczna notuje obecnie jeden z najgorszych okresów w swojej historii. Według sondaży, cieszy się poparciem jedynie 17 proc. wyborców. Jeszcze w kwietniu 2006 roku, podczas wyborów parlamentarnych, MSzP popierało ponad 43 proc. głosujących.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.