Większość Czechów przeciwko tarczy

[2007-03-04 20:58:20]

Większość Czechów i Czeszek jest przeciwna udziałowi ich kraju w amerykańskim projekcie tzw. tarczy antyrakietowej - tak wynika z najnowszego badania sondażowni CVVM.

61 proc. badanych stwierdziło, że jest przeciwna budowie na terenie Republiki Czeskiej radaru, stanowiącego element tarczy antyrakietowej. 25 proc. popiera udział Czech w amerykańskim przedsięwzięciu, natomiast 14 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Jednocześnie aż 73 proc. badanych chce, aby decyzja o ewentualnej budowie na terenie Czech amerykańskiego radaru uzyskała akceptację w ogólnokrajowym referendum. Przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych.

Wśród powodów sprzeciwu wobec planów budowy elementów tarczy, Czesi i Czeszki najczęściej wymieniają obawę o narażenie bezpieczeństwa kraju na ataki odwetowe lub terrorystyczne (ponad 50 proc.). 15 proc. sprzeciw motywuje brakiem zgody na obecność obcych wojsk na terenie Republiki, natomiast po 7 proc. badanych - brakiem zaufania wobec amerykańskiej polityki zagranicznej i brakiem zgody na serwilistyczną politykę Czech wobec USA.

Czeski rząd zapowiedział, że do końca marca odpowie Waszyngtonowi na propozycję budowy amerykańskiego radaru. Tymczasem w mediach toczy się obecnie dyskusja na temat tarczy antyrakietowej. W jednej z ostatnich debat udział wzięli: jeden z czeskich wicepremierów, polityk koalicyjnej Partii Zielonych oraz dwóch liderów opozycji. Wiceprzewodniczący Izby Poselskiej i jeden z liderów Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej Lubomír Zaorálek powiedział, że amerykańska tarcza antyrakietowa może zostać wykorzystana również w celach ofensywnych. Przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw Vojtěch Filip podkreślał konieczność przeprowadzenia referendum w sprawie tarczy. Ondřej Liška z Partii Zielonych mówił natomiast, że amerykański system antyrakietowy nie będzie chronił Europy, więc przed ewentualną zgodą na budowę w Czechach radaru, potrzebna jest dyskusja w tej sprawie na forum Unii Europejskiej.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku