Nowe regulacje w sprawie organizacji pożytku publicznego?

[2007-03-16 18:31:18]

Rada Ministrów przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o działalności organizacji pożytku publicznym i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku. Projekt nowelizacji zawiera rozwiązania wypracowane wspólnie z przedstawicielami Trzeciego Sektora – część to propozycje samego resortu pracy.

Istotnym elementem prac nad proponowaną nowelizacją były wyniki monitoringu funkcjonowania ustawy. Jednymi z najważniejszych rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji są: wprowadzenie kryterium dobrowolności tworzenia organizacji, jako jednego z istotnych kryteriów wyróżniających organizacje pozarządowe, klarowne zapisanie zwolnienia z opłat za wpis do KRS-u organizacji ubiegających się o status pożytku publicznego, ujednolicenie stosowania trybu zlecania zadań proponowanego w ustawie, wprowadzenie możliwości uchwalania przez samorządy wieloletnich programów współpracy, wprowadzenie przyspieszonego, uproszczonego trybu zlecania zadań publicznych, nałożenie na KRRiT obowiązku określenia w trybie rozporządzenia sposobu postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem o prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego działalności. Z nieufnością odnoszą się natomiast organizacje pozarządowe do rozwiązań proponowanych przez ministerstwo, dotyczących m. in. uregulowania odpowiedzialności majątkowej władz organizacji pozarządowych za jej działania, jeśli prowadziły by one do powstania szkód. Pod presją przedstawicieli III sektora, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wycofało się już z propozycji regulacji, które miały ograniczyć wysokość wynagrodzeń w organizacjach pozarządowych korzystających ze środków publicznych.

W projekcie nowelizacji pojawia się – po raz pierwszy na poziomie prac legislacyjnych – pojęcie partnerstwa publiczno-społecznego, do tej pory obecnego głównie w dokumentach programowych dotyczących polityki społecznej. Partnerstwo publiczno-społeczne ma być swoistą przeciwwagą dla partnerstwa publiczno-prywatnego, przez wielu ocenianego jako instrument prywatyzacji usług publicznych.

Karol Kretkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku