Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała funkcjonowanie Izb Wytrzeźwień

[2007-03-17 15:21:24]

Mimo pozytywnej oceny jakości opieki doraźnej skierowanej do osób, które przebywają w izbach, stwierdzono poważne naruszenia praw obywatelskich osób doprowadzanych do izb wytrzeźwień, m. in. naruszenia art. 41 Konstytucji, dotyczącego wolności i nietykalności osobistej. Kontrolerzy zarzucili izbom stosowanie środków przymusu bezpośredniego w sytuacjach nie przewidzianych w ustawie, a także niedostateczny poziom opieki medycznej nad osobami, które trafiają do izb wytrzeźwień. Poważnym zarzutem sformułowanym przez kontrolerów jest także nienależyte informowanie opiekunów prawnych o zatrzymaniach osób małoletnich.

W miastach, w których nie funkcjonują izby osoby nietrzeźwe albo trafiają do placówek służby zdrowia, albo zostają na komisariatach policji, co jest szczególnie niepokojące, gdyż trudno osobom tym zapewnić wówczas odpowiedni poziom opieki. Najlepsze rozwiązania w tym zakresie wprowadziła Łódź gdzie pomoc osobom nietrzeźwym zapewnia specjalistyczny zakład opieki zdrowotnej. Kontrolerzy zwrócili także uwagę na nierzetelność przy ustalaniu przesłanek do zatrzymania osoby w izbie oraz błędy w stosowaniu procedur ustalania zawartości alkoholu w organizmie.

Corocznie do izb wytrzeźwień trafia ponad ćwierć miliona osób, jednak można zauważyć spadek w liczbie tych osób – o ile w roku 2000 było to jeszcze 299.788 osób, to w roku 2005 było to już 259.168 osób.

Funkcjonowanie izb wytrzeźwień było wielokrotnie krytykowane przez organizacje broniące praw człowieka, m.in. Amnesty International oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. W 2004 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał niekorzystny dla Polski werdykt w sprawie bezprawnego zatrzymania w izbie wytrzeźwień.

Karol Kretkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku