"New York Times" krytykuje bazy antyrakietowe

[2007-04-02 21:15:35]

Poniedziałkowy numer "The New York Times" stanowczo skrytykował amerykańskie plany umieszczenia na terytorium Polski oraz Republiki Czeskiej elementów tzw. tarczy antyrakietowej, wskazując że technologia wykorzystywana w tego typu konstrukcjach, jest niepewna a zagrożenie ze strony Iranu czy Korei Północnej minimalne.

Gazeta wskazuje podkreśla również, że Stany Zjednoczone ukazują całość swojej "arogancji" oraz "egoizmu" , pomijając w dyskusji i negocjacjach swoich sojuszników z NATO, a cała sytuacja pogorszyła tylko stosunki z Rosją.

Dziennikarze mają również pretensje wobec Unii Europejskiej, że ta nie przedstawiła, jednolitego stanowiska wobec amerykańskich planów i nie domaga się poważnej dyskusji.

Nowojorski dziennik wskazuje również na podział Europy na "starą" oraz "nową" Europę, twierdząc że ta druga tzn. państwa dawnego bloku wschodniego, są stricte proamerykańskie podczas gdy "Stara Europa" nie podziela tego - proamerykańskiego - entuzjazmu.

Częściowo problem polega na tym, że "Stara Europa" najwyraźniej z niechęcią odnosi się do pragnienia "Nowej Europy", żeby uszczęśliwić Amerykanów - pisze dziennik.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku