Kraków: Faszyzm - nigdy więcej!

[2007-04-13 02:35:09]

Krakowscy Zieloni 2004 wydali komunikat, w którym wyrażają sprzeciw wobec faszyzmu w związku z palnowanym na sobotę 14 kwietnia przemarszem Obozu
Narodowo-Radykalnego w Krakowie.Zieloni 2004 nie godzą się na faszyzm, nacjonalizm, rasizm, atysemityzm i nazizm. Nie godzimy się więc na dzielenie przestrzeni naszego miasta z piewcami brunatnej ideologii - piszą dalej w komunikacie.

Według Zielonych 2004 w Krakowie XXI wieku, jednym z centrów Europy, trzeba rozwijać i pielęgnować takie wartości, jak różnorodność, wielokulturowość, otwartość, tolerancja, szacunek, swoboda i bezpieczeństwo, a nie szowinizm, ksenofobia, wykluczenie, przemoc i nienawiść. Chcemy integrować i stwarzać równe szanse, a nie dzielić i dykryminować - piszą Zieloni 2004. Zwracają też uwagę, że przemarsz reaktywowanej w 1993 roku neofaszystkowskiej organizacji, głoszącej takie hasła jak: "Polska tylko dla Polaków", "Tu jest Polska nie Izrael" to zagrożenie dla podstawowej gwarancji demokracji, którą jest poszanowanie praw człowieka. A prawa są, jak postulują Zieloni 2004, dla każdej i każdego takie same, bez względu na jej/jego przynależność narodową, rasową, religijną, orientację seksualną, płeć, pochodzenie etniczne czy społeczne. Ta równość w różnorodności to prawdziwy atut nowoczesnego społeczeństwa i czynnik, który sprawił, że Kraków na przestrzeni wieków stał się miastem takiego bogactwa kulturalnego i społecznego! - podkreślają.

Krakowscy Zieloni 2004 zapowiadają udział w sobotnim wiecu w gronie krakowskich organizacji pozarządowych o godz. 15 na placu św. Idziego, aby głośno powiedzieć "Nie!" faszyzmowi.

Karolina Jankowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku