Śląsk: Przeciw fałszowaniu historii
[2007-04-21 11:30:50]
My, niżej podpisane organizacje i środowiska, stanowczo przeciwstawiamy się zamiarom wymuszenia przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany nazw ulic czy placów, które mają związek z historią ruchu robotniczego i lewicy, lewicowego ruchu oporu za okupacji hitlerowskiej, wkładem armii radzieckiej w zwycięstwo nad faszyzmem oraz z dziejami Polski Ludowej - piszą sygnatariusze. Środowiska podpisane pod apelem podkreślają, że urzędowo wymuszane zmiany nazw ulic i placów będą bardzo kosztowne a większość kosztów zostanie przerzucona na samych mieszkańców, którzy najczęściej nie wyrażają zgody na przemianowanie ich ulicy czy placu. Dodają ponadto, że projekt PiS wymierzony jest nie tylko w mieszkańców, ale przede wszystkim w samorządy, które dotychczas swobodnie mogły decydować o nazewnictwie na swoim terenie. W apelu przypomniano, że z polskich miast mają zniknąć ulice Armii Ludowej, Gwardii Ludowej czy Obrońców Stalingradu. Ze względu na lewicowe poglądy za wrogów Polski mają zostać uznani również Broniewski, Waryński czy Kasprzak. Mają zniknąć ulice Gagarina - pierwszy człowiek w kosmosie zawinił tym, że był Rosjaninem. Ustawa ma zlikwidować ulice i place Edwarda Gierka, którego rządy w latach 70-tych zaowocowały ogromnym wzrostem gospodarczym i otwarciem Polski na Zachód, a także Jerzego Ziętka, wieloletniego wojewodę śląsko-dąbrowskiego, którego zasługi dla regionu są niepodważalne. Zburzone mają zostać pomniki nawiązujące do wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną, a także inne, kojarzące się z PRL. Nie wiadomo więc jaki los czeka niedawno odsłonięty pomnik Jerzego Ziętka w Katowicach i pomniki na cmentarzach żołnierzy radzieckich. W całym kraju takich spraw są tysiące - podkreślają sygnatariusze dokumentu. Śląskie organizacje lewicowe piszą, że PiS, wymazując z nazw ulic i placów wielu lewicowych bohaterów i wiele wydarzeń, które godnie zapisały się w historii naszego kraju i świata, swoją nową polityką historyczną wraca do najgorszych wzorców fałszowania i zakłamywania historii oraz tworzenia tzw. "białych plam". Lewicowe tradycje walki o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, walk i protestów robotniczych oraz kilkadziesiąt lat PRL stanowią bardzo ważne i trwałe elementy historii Polski i nie dadzą się łatwo zafałszować ani tym bardziej wymazać ze zbiorowej pamięci za pomocą ustaw - dodano w zakończeniu. Apel podpisali przewodniczący Polskiej Partii Pracy Bogusław Ziętek, przewodniczący Śląskiego Okręgu Polskiej Partii Socjalistycznej Marcin Klos, przewodniczący Zarządu Województwa Śląskiego Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego kpt. Ireneusz Guliński oraz Piotr Broda z Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego. Gotowość podpisania dokumentu zadeklarowali także przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenia "Pokolenia" i Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?