Kwaśniewski przeciwko podatkowi dla najbogatszych

[2002-11-27 15:56:48]

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że nie widzi przestrzeni do podwyższania podatków.

Wypowiedź prezydenta była związana z wcześniejszą publikacją Pulsu Biznesu. Gazeta doniosła, że zespół doradców Grzegorza Kołodki chce nawiązać do propagowanej od lat przez Unię Pracy i PSL idei wprowadzenia 4 stawki podatkowej dla najzamożniejszych i zaproponować wprowadzenie 50% progu dla najzamożniejszych.

Kwaśniewski najpierw zaprzeczył, jakoby taki projekt był przygotowywany. Następnie stwierdził: Żaden oficjalny projekt nie istnieje. To jedna z analiz, która nie ma mocy wiążącej

Projekt wprowadzenia 4 stawki podatkowej pojawił się w kontekście reformy finansów publicznych, która czeka nas przy okazji kolejnego budżetu. Kwaśniewski dał jasno do zrozumienia, że jest zwolennikiem radykalnej reformy finansów (czytaj - odsztywnienia wydatków i cięć świadczeń socjalnych) i przeciwnikiem jakiegokolwiek zwiększania obciążeń dla przedsiębiorców.
Pan prezydent Kwaśniewski nie po raz pierwszy pokazuje, jaka klasa społeczna jest najbliższa jego sercu. Odpycha go sama myśl, że panowie Kulczyk czy Gudzowaty musieliby zapłacić wyższy podatek dochodowy. Niespecjalnie natomiast obchodzi to, że w budżecie brak pieniędzy na elementarną pomoc społeczną, aktywne formy zwalczania bezrobocia, publiczną edukację na wysokim poziomie, godne płace dla służby zdrowia. Budżet się nie domyka? Zabierzmy najsłabszym i broń Boże nie tykajmy kieszeni najbogatszych – do tego zdaje się sprowadzać recepta pana prezydenta.

Swego czasu burzę w Unii Pracy wywołało stanowisko FMUP, która – wbrew partii – nie poparła kandydatury Aleksandra Kwaśniewskiego. Działacze UP z uporem godnym lepszej sprawy przekonywali, że prezydent Kwaśniewski jest kandydatem lewicowym, co już wtedy wydawało nam się (delikatnie mówiąc) naciąganą interpretacją rzeczywistości. Ostatnie 2 lata, od dramatycznej obrony RPP poczynając, a na storpedowaniu deklaracji majątkowych kończąc, pokazały chyba wyraźnie, że poglądom pana prezydenta daleko nawet do rządzącej centrolewicy, nie wspominając o bardziej ambitnie zarysowanych granicach lewicowości.

Adrian Zandberg


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku