Włoski parlament będzie używał Linuksa

[2007-07-13 15:48:53]

Włoski parlament zdecydował o dokonaniu migracji swoich komputerów z systemu operacyjnego Windows na open-source'owy Linux. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpili deputowani Odnowy Komunistycznej.

Migracja systemów komputerowych będzie największą tego typu operacją przeprowadzoną do tej pory w instytucji rządowej w Europie. Rozpocznie się ona już we wrześniu obejmując około 3500 komputerów, wśród nich 630 należących do włoskich parlamentarzystów. Migracja nie obejmie na razie komputerów przenośnych.

System Windows pracujący na komputerach włoskiego parlamentu zostanie zastąpiony przez wersję Linuksa o nazwie "SUSE" produkowaną przez firmę Novell. Według komunistycznego posła Pietro Folena, zamiana będzie oznaczała nawet 90-procentowe oszczędności w wydatkach na komputery osobiste. Oszczędności są ważne, ale podstawowym powodem tej decycji jest chęć uzyskania wolności i niezależności. Niezależności od jednej technologii, jednego właściciela oprogramowania i dostawcy usług informatycznych, wolności do tworzenia własnych programów komputerowych oraz wolności od wirusów - mówił Folena.

Do tej pory na podobną migrację do systemu Linux zdecydował się przeprowadzić parlament Francji. Operacja ta dotyczy ponad tysiąca komputerów, a wykorzystaną dystrybucją jest Ubuntu Linux.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku