USA: Kłopoty z prawem wpływowego senatora
[2007-07-31 15:16:46]
Senator jest podejrzewany o korupcję, poprzez przyjmowanie dużych sum od nafciarzy. Innym politykiem z kręgu podejrzanych jest były przewodniczący stanowego senatu Alaski Ben Stevens, syn senatora. Ostatnio senator zasłynął jako zwolennik dopuszczenia do eksploatacji parków narodowych na Alasce w celu prowadzenia odwiertów ropy naftowej. Jego inicjatywa upadła wobec sprzeciwu dużej części senatorów, którym przewodziła znana z proekologicznych poglądów Maria Cantwell (demokratka z Waszyngtonu). W świetle obecnych oskarżeń pojawiły się domysły o związek z tym projektem Stevensa, a jego możliwymi powiązaniami korupcyjnymi. 30 lipca FBI przeprowadziło rewizję w domu Stevensa. Wierzę, że dzięki śledztwu zostanę oczyszczony z tych wszystkich zarzutów – oświadczył podejrzany. W osobnym oświadczeniu ujawnił, iż był przedtem informowany przez agentów federalnych o sprawie. 83-letni Stevens należy do ścisłego grona kierowniczego Partii Republikańskiej w Kongresie. W Senacie zasiada od 24 grudnia 1968, kiedy został mianowany na miejsce zmarłego demokraty Boba Bartletta (złośliwie mawiano wtedy o nim, iż jest senatorem z przypadku, gdyż wcześniej przegrał walkę o inne miejsce w Senacie w tym roku). Jednak był wybierany ponownie od tego czasu dużą większością głosów. Obecnie jest najdłużej zasiadającym senatorem z ramienia republikanów i czwartym pod względem stażu w ogóle (po demokratach Robercie Byrdzie, Edwardzie Kennedym i Danielu Inouye). Był m.in. zastępcą lidera większości oraz przewodniczącym wielu komitetów, w tym przez wiele lat odpowiedzialnego za wszelkie wydatki federalne. Jako najdłużej urzędujący senator republikański pełnił w latach 2003-2007 funkcję przewodniczącego pro tempore Senatu (czyli faktycznego przewodniczącego, gdyż przewodniczącym "stałym" jest wiceprezydent, rzadko zajmujący się pracami Senatu). Stanowisko stracił po ponownym przejęciu przez demokratów większości w ostatnich wyborach. Obecnie nosi honorowy tytuł "emerytowanego przewodniczącego pro tempore". Zarzuty, mimo jego popularności w rodzinnym stanie, mogą poważnie zaważyć na szansach uzyskania kolejnej kadencji w 2008 (o którą, mimo zaawansowanego wieku, ma zamiar się ubiegać). Możliwym też jest jego wcześniejsza rezygnacja, jeżeli śledztwo zaowocuje niekorzystnymi dlań wynikami. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?