Rosja: Opozycja o naruszaniu wolności zgromadzeń

[2007-09-11 17:01:50]

"Dziwacznym" nazwała stanowisko rosyjskiego rządu, który "uniemożliwia nie tylko przeprowadzanie manifestacji na ulicach, lecz także gromadzenie się w lokalach", koalicja rosyjskiej opozycji Inna Rosja.

Dotychczas uniemożliwiano nam manifestacje uliczne, obecnie uniemożliwia się nam zbieranie się w salach, za korzystanie z których zapłaciliśmy – powiedział kierujący opozycyjnym Zjednoczonym Frontem Obywatelskim były szachowy mistrz świata, Garri Kasparow.

Szef innego ugrupowania wchodzącego w skład opozycyjnej koalicji, Partii Narodowo-Bolszewickiej Edward Limonow oświadczył, że wygląda na to, iż w Rosji obowiązuje zakaz zgromadzeń przy drzwiach zamkniętych.

Skupiająca występujące przeciwko Władimirowi Putinowi lewicowe i liberalne ugrupowania Inna Rosja planowała w miniony weekend zorganizować spotkania, których celem miało być wyłonienie wspólnego kandydata do marcowych wyborów prezydenckich. Moskiewski hotel Izmajłowo nie udostępnił jednak sali konferencyjnej. Dyrekcja argumentowała swoją decyzję tym, że organizatorzy nie mieli pozwolenia władz Moskwy. Umowę z opozycjonistami zerwało także kino "Sputnik".

Przedwyborczych konferencji nie udało się także zorganizować m.in. w Niżnym Nowgorodzie, Smoleńsku, Czelabińsku i Czeboksarach. Przedstawiciele opozycji twierdzą, że na organizację zebrań nie muszą mieć zgody władz.

Przemysław Zieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku