Studenci, których liczbę dziennikarze oceniają na 20 tysięcy, demonstrowali w Caracas przeciwko planowanej przez - rządzącego od 1999 roku - prezydenta Hugo Cháveza reformie konstytucji. Doszło do starć z policją. Kilka osób jest lekko rannych.
Szczególny sprzeciw budzi możliwość ograniczenia swobód obywatelskich w świetle nowego prawa, rozważanego obecnie przez parlament. Przewiduje ono m.in., iż w przypadku stanu wyjątkowego władze będą mogły przetrzymywać bezterminowo obywateli bez postawienia zarzutów.
Chávez zaproponował łącznie 67 zmian w konstytucji Wenezueli. Przewidują one m.in. ścisłą kontrolę rządu nad bankiem centralnym i wydłużenie kadencji prezydenta z sześciu do siedmiu lat. Pozwalają także ubiegać się o ten urząd nieograniczoną ilość razy.
By wejść w życie, poprawki muszą uzyskać poparcie obywateli w referendum przewidzianym na 2 grudnia.
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.