Czechy: Koniec kryzysu rządowego?
[2007-11-02 14:12:31]
![]() Po pierwsze, w czwartek swoją dymisję ogłosił pierwszy wicepremier, szef Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej/Czechosłowackiej Partii Ludowej (Krest'anská a Demokratická Unie/Československá Strana Lidova) Jiří Čunek (na zdjęciu pierwszy z lewej). Prezydent ma w najbliższą środę odwołać Čunka ze składu rządu. Na szefie KDU/ČSL ciążyły od kilku miesięcy poważne zarzuty korupcyjne, jednak w imię trwania koalicji premier Mirek Topolánek (na zdjęciu w środku) nie zdymisjonował Čunka, tylko delikatnie wezwał go do wycofania się z rządu. Obecność szefa KDU/ČSL w rządzie i postępowanie Topolánka nie podobały się trzeciemu koalicjantowi - Partii Zielonych (Strana Zelených). Jej liderzy zagrozili nawet, że wystąpią z koalicji, jeżeli Čunek nie zostanie zdymisjonowany, ale obietnicy nie spełnili. Po drugie, prezydent powołał w piątek na stanowisko ministra edukacji, młodzieży i sportu przewodniczącego SZ, dotychczas sprawującego już urząd wicepremiera i ministra środowiska - Martina Bursíka (na zdjęciu pierwszy z prawej). Ruch ten ma na celu załagodzenie spięcia, do jakiego doszło na linii Topolánek-Zieloni. Premier zdymisjonował bowiem niedawno ministerkę edukacji z ramienia SZ - Danę Kuchtovą, i odmówił powołania na to stanowisko rekomendowanego przez Zielonych Dušana Lužnégo, tłumacząc to brakiem zaufania dla tego polityka. Zieloni po raz kolejny zagrozili opuszczeniem koalicji. Ostatecznie, premier zaproponował wariant kompromisowy: ministrem został Bursík, a Lužný - jego zastępcą. Mimo rozwiązania dwóch drażliwych kwestii, które groziły rozpadem układu rządowego, czeskie media zaznaczają, że na koalicję mogą czyhać kolejne zagrożenia. Pierwsze upatrywane jest w sprawie obsady stanowiska zwolnionego przez Jiříego Čunka. Premier może bowiem nie powołać na to stanowisko osoby rekomendowanej przez KDU/ČSL, co mogłoby stać się nowym punktem zapalnym. Drugim zagrożeniem ma być agresywna polityka opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (Česká Strana Sociálně Demokratická), której kongres zobowiązał niedawno kierownictwo i klub poselski do doprowadzenia do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Posłowie ČSSD mają albo spowodować podanie się rządu do dymisji, albo doprowadzić do głosowania w Izbie Poselskiej wniosku o wotum nieufności dla gabinetu Topolánka. Media zaznaczają, że socjaldemokraci mogą próbować "rozgrywać" jeszcze korupcyjną aferę Čunka. Postawa ČSSD oceniana jest jako racjonalna, zważywszy na fakt, iż lewica (socjaldemokraci i komuniści) osiągnęła ostatnio w sondażach taką przewagę, która umożliwiłaby przejęcie władzy. Ponadto podnosi się, że obalenie kłótliwego rządu jest wyjątkowo łatwe w sytuacji, kiedy swoją większość opiera on w Izbie Poselskiej na dwóch przekupionych posłach wyrzuconych z klubu ČSSD. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?