Głogów: Konferencja prasowa WZZ "Sierpień 80"
[2007-11-17 11:11:01]
![]() Ziętek poinformował, że sprawy, którymi zajmowała się organizacja związkowa w Głogowie, były pretekstem do opracowania projektów zmian w ustawach. Pół roku temu odbyła się demonstracja we Wrocławiu, która była największą od 1989 r. w tym mieście. Skierowana ona była przeciwko firmom zatrudniającym pracowników na umowy pozakodeksowe. Cała sprawa zaczęła się od materiału prasowego Patryka, do którego zgłosili się pracownicy Impela. Choć od tego czasu minęło ponad pół roku od tego czasu niewiele się zmieniło, bo żadna z państwowych instytucji do tego powołanych nie przeprowadziła skutecznych kontroli i działań zmieniających sytuację tych ludzi – powiedział szef związku. Dodał, że "Sierpień 80" chce zmiany przepisów w taki sposób, by po trzech miesiącach pracy na umowę zlecenie, pracownicy uzyskiwali prawo do stałego zatrudnienia. Chcielibyśmy, aby w przypadku, gdy powstają Specjalne Strefy Ekonomiczne, bądź podstrefy jak w przypadku Głogowa, inwestorzy byli zobowiązani przy podpisywaniu umów preferencyjnych do tego, aby stosować tam zapisy Kodeksu Pracy – zaapelował do władz samorządowych Bogusław Ziętek. Jego zdaniem duże firmy korzystające z tych stref stać jest na wprowadzenie stałych umów na czas nieokreślony czy układów zbiorowych pracy. Kolejną rzeczą podjętą przez związek, a związaną z Głogowem, była głośna sprawa pracownic firmy "Unipron", którym pracodawca nie wypłacał przez dłuższy czas wynagrodzeń za pracę. Chcemy skierować wystąpienie o zmianę prawa w taki sposób, aby Państwowa Inspekcja Pracy miała możliwość automatycznego wydawania nakazu wypłaty wynagrodzenia, aby okradziony z tego wynagrodzenia pracownik nie musiał o nie walczy przed sądem przez dwa, albo trzy lata – powiedział na zakończenie związkowiec. Głos zabrał również Patryk Kosela, przewodniczący Miejskiego Koła Terenowego WZZ "Sierpień 80" w Głogowie. Choć w naszym mieście działa kilka organizacji związkowych, to nasza jest najbardziej skuteczna. Jesteśmy odwrotnością "Solidarności". Tej struktury powstały w ratuszu tylko po to, by po zmianie władzy uratować kilka stołków. Sam jej szef powiedział, że nie będzie wysuwał żadnych żądań pod adresem pracodawcy – stwierdził Kosela. Zszokował on też przybyłych na konferencję dziennikarzy prezentując swoją propozycję loga dla głogowskiego szpitala, w związku z ogłoszonym konkursem. Związek domagał się od starosty odwołania dyrektora. Teraz przedstawił grafikę z napisem: "wyZ(OZ)ysk" zawierającym w tle skowronka (dyrektor głogowskiego ZOZ nazywa się Jarosław Skowroński – przyp. Red.). Po konferencji odbyło się spotkanie otwarte Polskiej Partii Pracy, na którym Bogusław Ziętek odpowiadał na pytanie: co dalej z polską lewicą? |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?