Legislatura Massachusetts odrzuciła projekt przywrócenia kary śmierci
[2007-11-19 18:31:02]
![]() Przeciwko opowiedziało się 110 członków wobec 46 popierających ustawę. Gubernator Deval Patrick (demokrata) już wcześniej zapowiedział, iż zawetuje każdą próbę przywrócenia kary śmierci, jeżeli legislatura ją zaaprobuje. Jednakże już wcześniej było wiadomo, że szanse na to są niewielkie. Poprzednik Patricka na stanowisku gubernatora, republikanin Mitt Romney (obecnie kandydat do nominacji prezydenckiej swojej partii) bez powodzenia próbował przeforsować podobne zmiany w kodeksie. Według Romneya przywrócona kara śmierci miałaby działać "bezbłędnie" (czyli bez ryzyka pomyłek sądowych). Był to jeden ze sztandarowych punktów jego programu wyborczego. Podobnie jak teraz, legislatura stanowczo odrzuciła pomysł. Romney akcentował potrzebę "odstraszania", cytując w okolicznościowym wystąpieniu morderstwo popełnione w tym czasie w Georgii. Jeden z ustawodawców zwrócił uwagę, iż stany stosujące karę śmierci, jak Georgia, mają większy odsetek morderstw niż Massachusetts. Obiektem ostrej krytyki były też zapewnienia o rzekomej bezbłędności jej stosowania. Przeciwnicy projektu przypomnieli liczne przypadki pomyłek sądowych, zakończonych egzekucjami. Ostatnim gubernatorem, który próbował przeforsować przywrócenie najwyższego wymiaru kary w Massachusetts był konserwatywny demokrata Edward J. King w latach 70. Pozostałe głosowania w 1997, 1999 oraz 2001 roku również przyniosły porażkę jej zwolennikom. Ostatni wyrok śmierci w Massachusetts wykonano w 1947 roku. Do formalnego zniesienia doszło na początku lat 70., aczkolwiek na długo przedtem funkcjonowało moratorium (określane jako faktyczna abolicja). Odsetek morderstw w Massachusetts jest jednym z najniższych w skali kraju. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?