Arabia Saudyjska: Ofiara gwałtu skazana

[2007-11-21 17:36:19]

Władza sądownicze Arabii Saudyjskiej wydały oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na krytykę spowodowaną ostatnim kontrowersyjnym wyrokiem.

19-letnia ofiara grupowego gwałtu otrzymała, w związku z tą sprawą, wyrok 90 batów, zaostrzony potem o sześć miesięcy więzienia.

Sprawcy również otrzymali kary pozbawienia wolności.

Dziewczyna została skazana za "przebywanie w samochodzie z niespokrewnionym mężczyzną" (czyli jednym z gwałcicieli).

W krajach takich jak Arabia Saudyjska czy Iran, gdzie prawo surowo zakazuje wszelkich seksualnych kontaktów pozamałżeńskich, zdarza się często, iż ofiara przemocy na tym tle jest na tej podstawie sądzona surowiej niż sprawcy.

Wyrok spowodował ostrą reakcję organizacji międzynarodowych i niektórych rządów.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku