Śląsk: Rocznica tragedii na "Halembie"

[2007-11-22 11:25:22]

Kilkaset osób 21 listopada, w pierwszą rocznicę tragedii w kopalni "Halemba" wzięło udział w manifestacji pod siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach. Akcję zorganizował Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

Manifestacja rozpoczęła się od minuty ciszy ku czci 23 górników którzy rok temu pod ziemią oddali swe życie. To nie był wypadek przy pracy, tylko morderstwo z premedytacją. Mimo że od tego wydarzenia minął rok, to ci którzy odpowiadają za tę zbrodnię, cieszą się bezkarnością – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". Dodał on, że do tej pory postawiono zarzuty ledwie kilku osobom, lecz ci którzy w sposób szczególni odpowiadają za tą tragedię, albo zostali awanasowani na wyższe stanowiska, albo cieszą się z uroków emerytury.

Dalej na kopalniach szafuje się zdrowiem i życiem ludzkim, dalej zmusza się ich do pracy w atmosferze metanowej i dalej ukrywa wypadki przy pracy. Jest w Polsce taki rodzaj morderców, którzy pozostają bezkarni. To są ludzie, którzy odpowiadają za śmierć pracowników w miejscu pracy i "Halemba" jest tego przykładem – stwierdził Ziętek.

Zgromadzeni na miejscu demonstranci mieli ze sobą tabliczki z wypisanymi nazwiskami ofiar. Zapalono znicze, a na drzwiach budynku Kompanii Węglowej rozwieszono 23 klepsydry. "Mordercy!" i "zbrodniarze!" krzyczeli pdo adresem Zarządu Kompanii związkowcy.

W drugiej cześci demonstracji górnicy zażądali podwyżki płac i poprawy bezpieczeństwa pracy, by do takich wydarzeń jak ta sprzed roku na "Halembie" więcej nie dochodziło. Głos w tej sprawie zabrał Przemysław Skupin z Sekcji ds. górnictwa Komisji Krajowej "Sierpnia 80". Chcemy, aby w tym roku poziom podwyżki płac wyniósł 8 procent, a co za tym idzie – chcemy, aby w tym roku Zarząd Kompanii Węglowej wypłacił wszystkim górnikom w niej zatrudnionym po 1 tys. zł. Być może to zrekompensuje realny spadek płacy w KW w 2007 roku – powiedział.

Związkowcy z "Sierpnia 80" chcą także zwiększenia wartości posiłków profilaktycznych przysługujących górnikom z 11 zł obecnie na 17 złotych. Mówiono również o konieczności przyjęć nowych ludzi do pracy na dół kopalni uzasadniając to tym, że tylko w tym roku na zasłużone emerytury odejdzie 4 tysiące górników z kopalń należących do KW.

Żądano odwołania z funkcji prezesa Kompanii Eugeniusza Pawłaszka zarzucając mu nieudolność i brak kompetencji. Górnicy z WZZ "Sierpień 80" zapowiadają, iż w przypadku braku realizacji ich postulatów, w grudniu ogłoszony zostanie strajk na kopalniach.

Następnie manifestanci udali się do Rudy Śląskiej, gdzie pod kopalnią "Halemba" zapalili znicze, złożyli kwiaty i wpisali się do księgi kondolencyjnej. Obecni tam byli również członkowie rodzin zabitych górników.

Wszystkie kutry wypływające tego dnia miały zamontowane flagi Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" na znak solidarności z górnikami.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku