Misja Cháveza zakończona

[2007-11-23 19:18:45]

Prezydent Kolumbii Álvaro Uribe postanowił cofnąć upoważnienie prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza do mediacji między rządem Kolumbii, a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (Fuerzas Armada Revolucionario de Colombia). Zadaniem Cháveza było doprowadzenie do wymiany przetrzymywanych przez FARC zakładników na przebywających w kolumbijskich więzieniach bojowników FARC.

Niespodziewana decyzja Uribe, który jeszcze w poniedziałek dawał Hugo Chávezowi półtora miesiąca na doprowadzenie do porozumienia, spowodowała krytykę ze strony rodzin zakładników jak również ze strony prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który upomina się o uwolnienie francusko-kolumbijskiej polityczki Ingrid Betancourt. Sarkozy powiedział, że Hugo Chávez daje największe szanse na osiągnięcie porozumienia i wymianę więźniów i powinien kontynuować swoją misję.

Wenezuelski prezydent zaakceptował decyzję prezydenta Uribe i dodał, że liczy na to, że mimo wszystko dojdzie do porozumienia. Wezwał też lidera FARC Manuela Marulandę do przedstawienia dowodu, że przetrzymywani zakładnicy nadal żyją co jest warunkiem do kontynuowania negocjacji. Wyraził też opinię, że rozpoczętego raz procesu nie da się zatrzymać.

Bezpośrednim powodem decyzji prezydenta Uribe była rozmowa Cháveza z naczelnym dowódcą kolumbijskich sił zbrojnych. Powstrzymanie się od takich kontaktów było jednym z warunków jakie postawił kolumbijski rząd kiedy upoważniał Cháveza do rozmów z FARC.

Według jednych obserwatorów kolumbijskiej sytuacji politycznej Uribe już od dłuższego czasu szukał powodu do zakończenia misji Cháveza gdyż nie chciał dopuścić do tego aby wenezuelski przywódca zakończył swoją misję z sukcesem. Kolumbia jest najbliższym południowoamerykańskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i z reguły traktuje Wenezuelę jako swojego wroga.

Zdaniem innych obserwatorów Hugo Chávez prowadził negocjacje niezdarnie na przykład podając prasie szczegóły poufnych rozmów jakie prowadził z prezydentem Uribe.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku