"Sierpień 80" o referendum strajkowym w górnictwie (akt.)

[2007-12-06 20:25:01]

6 grudnia Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał stanowisko w sprawie referendum strajkowego, które ma odbyć się w kopalniach Kompanii Węglowej.

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach węgla kamiennego Kompanii Węglowej, w odpowiedzi na apel central związkowych, będących w sporze z zarządem Kompanii oświadcza, że w pełni popiera inicjatywę referendum strajkowego, które odbędzie się 10 grudnia we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej - czytamy w dokumencie.

Struktury WZZ "Sierpień 80" zaangażują się w przeprowadzenie i będą, zachęcać górników do głosowania za strajkiem generalnym. Związek poinformował także, że w przypadku nie zrealizowania żądań zaangażuje się, wspólnie z innymi związkami zawodowymi, w organizowanie akcji strajkowej.

Związkowcy z "Sierpnia 80" apelują do innych związków zawodowych o powołanie wspólnego Komitetu Strajkowego, który zajmie się przeprowadzeniem referendum, przeprowadzeniem akcji strajkowej i ustaleniem wspólnej listy postulatów.

WZZ "Sierpień 80" przypomniał, że jest w sporze z zarządem KW i domaga się podwyżki płac jeszcze w tym roku poprzez podniesienie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń do 8 proc., wypłacenia dodatkowej premii dla wszystkich pracowników kopalń Kompanii Węglowej w kwocie 1000 złotych, podwyżki płac w roku 2008 w wysokości 30 proc., wzrostu wartości posiłków profilaktycznych do kwoty 17 złotych dla pracowników dołowych i pracowników przeróbki mechanicznej, wyrównania wartości deputatu węglowego dla wszystkich pracowników do wysokości 8 ton, wzrostu nakładów na bezpieczeństwo pracy i likwidację zagrożeń oraz zagwarantowania przyjęcia przez zarząd Kompanii Węglowej nowych pracowników do kopalń, w ilości zapewniającej normalne i bezpieczne wydobycie.

Związek podkreśla, że strajk w górnictwie jest dzisiaj koniecznością, a porozumienie z władzami firmy jest możliwe dopiero wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie postulaty górników. Apelujemy do pozostałych central związkowych o konsekwencję w walce o realizację górniczych postulatów i podjęcie strajku, w ramach którego załatwione zostaną całościowo żądania załóg górniczych, a nie ograniczanie się wyłącznie do realizacji szczątkowych postulatów - czytamy w stanowisku.

Referendum strajkowe w Kompanii Węglowej odbędzie się 10 grudnia. Wspólny Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołany z inicjatywy NSZZ "Solidarność" i Związku Zawodowego Górników w Polsce skupia 11 związków. Domaga się podwyżek płac o 6,9 proc. w tym roku i zwiększenia ekwiwalentu barbórkowego do 500 złotych. Związkowcy oczekują też, że w przyszłym roku płace wzrosną o 14 proc. w stosunku do roku obecnego. Jeśli górnicy opowiedzą się za protestem to 17 grudnia w kopalnia będzie miał miejsce 24-godzinny. strajk ostrzegawczy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku