Koniec strajku w "Budryku" - komentarze

[2008-02-02 12:58:20]

Zakończył się strajk w "Budryku". Budził on wiele emocji w środowiskach związkowych. Nie inaczej jest z porozumieniem zawartym pomiędzy komitetem strajkowym, a Jastrzębską Spółką Węglową.

Zdaniem szefa "Sierpnia 80" Bogusława Ziętka strajk zakończył się pełnym sukcesem protestujących. Dla Ziętka jest to tym większy sukces gdyż walka strajkowa toczyła się przy nieprzychylnym nastawieniu mediów i innych organizacji związkowych.

Na mocy porozumienia górnik ścianowy powinien na początku lutego w ramach wyrównania za 2007 rok otrzymać ok. 2200 zł brutto, czyli 1500 zł netto, oraz podwyżkę wynagrodzenia - w 2008 na poziomie ok. 10 proc. - to wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w całej spółce. Jednocześnie do 2010 roku ma zakończyć się proces wyrównywania płac w spółce. Pierwotnie spółka planowała zakończyć standaryzację wynagrodzeń do końca 2011 roku.

Inaczej wyniki strajku ocenia Sławomir Łukaszewicz, szef działającego na "Budryku" Związku Zawodowego Pracowników Mechanicznej Obróbki Węgla "Obróbka". Jego zdaniem strajk był niepotrzebny, gdyż zasadniczo wszystkie postulaty załogi byłyby spełnione, gdyby w referendum ws. włączenia w skład JSW górnicy zagłosowali pozytywnie. Na skutek agitacji "Sierpnia" 80" i "Kadry" tak się nie stało. Mówili zagłosujcie "przeciw", a pieniądze i tak będą. Gdy okazało się, że zagłosowali górnicy "przeciw" a pieniędzy na podwyżki nie ma to zaczął się problem. Wtedy podjęto decyzję o strajku, którego można było uniknąć – stwierdził Łukaszewicz. Jako związkowiec uważam, że groźba strajku zazwyczaj jest bardziej skuteczna od samego strajku – dodaje. Jego zdaniem oprócz kwestii płacowych jedną z przyczyn strajku była walka związków zawodowych o rząd dusz na kopalni.

Porozumienie pozytywnie oceniają również członkowie "Kadry" i "Jedności Pracowników Budryka". Stanowisko zbliżone do Łukaszewicza prezentują przedstawiciele Związku Zawodowego Górników i "Solidarności".

W piątek kopalnia "Budryk" wznowiła pracę.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku